VÜCUT ANALİZİ - VÜCUT YAĞ ORANI

 

VÜCUT YAĞ - KAS - KEMİK  ORANI NEDİR? NASIL ÖLÇÜLÜR?

Bazı değerlendirmeler için Beden Kitle İndeksi hesaplama yöntemleri kullanılabilir. Sadece ağırlığı  ve  boyu bilip  aralarında  orantı kurmak  vücut yağı ve sağlık hakkında yeterli bilgiyi vermeyecektir. Daha önemli olan yağ-kas oranı arasındaki uyumdur.

Bu nedenle vücut yağ - kas ölçüm cihazları geliştirilmiştir. Bioelektrik İmpedans tekniği ile ölçümler yapılmaktadır. Bu tür cihazlar  çok yaygınlaşmıştır. Diyetisyenlerde ve  spor merkezlerinde bu tarz analizler sık yapılmaktadır.

Vücut yapısını, yağ oranını, su oranını, metabolizmayı bilip ona göre beslenme ve aktivite ayarlamaları yapılması  daha doğru ve yararlıdır.

Aktif ve sağlıklı kalabilmemiz için vücudumuzun belli oranlarda yağa ihtiyacı vardır. Yağlar eklemlerimizin desteklenmesi, organlarımızın korunması, vücut ısımızın kontrolü, enerji depolama (tokluk halinde) gibi görevler üstlenmektedir. Bunun için de vücuda  gerekli olan yağ miktarına bilinçli olarak karar verilmelidir.

Beslenmeye dikkat ederek kilo verilebilir, fakat  yeterli ölçülerde sağlıklı olamayabilir. İlk haftalarda yağ değil su kaybedilir, bunun için verilen kilolar kolay alınabilir. Kilo verme döneminde yapılan ölçümlerle, yağ oranından kayıplar mı yoksa su ve kas kitlesi kaybı mı yaşandığı  belirlnmelidir.

Çok önemli bir nokta; 

Kilolu olmak ile yağ oranının yüksek olması her zaman aynı şeyler değildir. KİŞİ KİLOLU GÖRÜNÜMDE OLUP DA, ASLINDA KENDİNE GÖRE DAHA AZ KİLOLU GÖRÜNEN KİŞİDEN DÜŞÜK YAĞ ORANINA SAHİP OLABİLİR.

Kişilere şişman, tombul, obez gibi tanımları yapıştırmak yerine " vücüt yağ oranı olması gerekenden fazla" demek daha doğrudur.

Cihaz ölçümü nasıl yapıyor?
Bioelektrikal İmpedans tekniği ile çalışan bu monitörler vücut bileşimini analiz eder. Hissedilmeyecek çok zayıf ve VÜCUT İÇİN GÜVENLİ bir elektrik akımı  farklı dokulardan geçerken farklı dirençlerle karşılaşır. Akımın  kas,kemik ve  yağ dokusuna rastladığındaki farklı  dirençleri  cihaz tarafından kaydedilerek değerlendirilir. Bu detaylı bilgiler  kişinin kilo  boy ve yaşı  ile   birlikte bir çok  hesplamalar  otomatik olarak yapılır ve  sonuçlar belirlenir.

En doğru ölçümler

Yataktan kalktıktan 3 saat sonra,

Tuvalete gittikten sonra, Spor yaptıktan 3 saat sonra,

Yemeklerden ve aşırı sıvı alımından 3 saat sonra,

Banyo, sauna, yüzmeden önce yapılmalıdır.

Herhangi bir hastalık döneminde, ateş  varlığında  ve bayanların menstruasyon dönemlerinde,
Yoğun ilaç kullanılan dönemlerde (özellikle hormon ilaçları veya bağırsak düzenleyiciler kullanılırken),
Oruç ve uzun süre açlıkta,
Hamilelikte, Aşırı fiziksel yorgunlukta, Stres  ve İleri depresyonda
Aşırı kafein ve enerji içeceklerinin tüketiminde sonuçlar farklı çıkabilir.

Daha sağlıklı olmak için;

Ölçüm sonuçları dikkate alınarak, sağlıklı besin seçimleri ile VÜCUT YAĞ ORANININ OLMASI GEREKEN ARALIĞA GELMESİNİ SAĞLAMALIYIZ...

Vücut Analizi ve BIA ölçümü: 


 

Yöntem hücrelerin elektriksel geçirgenlik farkından yararlanılır. El ve ayaklara bağlanan elektrodlar aracılığıyla vücudun farklı noktaları arasında ki direnç farkından vücut kompozisyonu belirlenmiş olur. 

Merkezimizde  yapılan vücut analizinde

  • Yağ miktarı yüzdesi ve ağırlığı

  • Yağsız doku yüzdesi ve ağırlığı 

  • Toplam vücut sıvısı

  • Hücre dışı sıvı  miktarı (ödem)

  • Beden kütle indeksi (BKI) ve beden hücre kütle endeksi

  • Bazal metabolizma hızı (BMR) hesaplanır.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)