ŞİŞMANLIK (OBEZİTE) VE BEDEN KİTLE İNDEKSİ (BKİ)

ŞİŞMANLIK (OBEZİTE)

Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde şişmanlık sıklığındaki artış ürkütücü boyutlara varmıştır. Türkiye’de de özellikle son 10 yıldaki aşırı artış sonucu toplam şişmanlık oranı % 26 civarındadır. Dünyada ve ülkemizde gittikçe artan bir hastalık olan şişmanlık sadece fiziksel olarak değil, kronik birçok hastalığı davet etmesiyle de sıkıntıya sokmaktadır.

Şişmanlıkta besinlerle alınan enerji miktarı ile enerji harcanması arasındaki kronik dengesizliğe bağlı olarak beden yağ kütlesinin, yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boya göre ağırlık arzu edilen düzeyin üzerine çıkmaktadır.

Böylesine yaygın ve gitgide artan bir hastalık, vücudumuzdaki sistemlerin büyük çoğunluğunu doğrudan ya da dolaylı olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Şişmanlık ile birlikte uyku apnesi, horlama, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, safra kesesi hastalıkları, bazı kanser türleri, kemik-eklem rahatsızlıkları, solunum rahatsızlıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık gibi hastalıkların oluşum riski artmaktadır. Bu nedenle şişmanlık mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Şişmanlık Nedenleri

  • Kalıtımsal faktörler

  • Enerji alımı ve harcanmasındaki dengesizlikler

  • Fiziksel aktivite azlığı

  • Hormonal etmenler

  • Psikolojik sorunlar

    BKI  (BEDEN KİTLE İNDEKSİ) DEĞERLERİ;

Şişmanlığın teşhisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Bunlar arasında en pratik ve sık kullanılan ölçü Beden Kitle İndeksi (BKI) dır. Beden ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine (m²) bölünerek elde edilir.

BKI: Ağırlık (kg) / Boy (m²)

18.9 kg/m2 altında olanlar……ZAYIF

19–24,9 kg/m2 arasında olanlar …NORMAL

25–29,9 kg/m2 arasında olanlar …TOPLU (HAFİF ŞİŞMAN)

30–34,9 kg/m2 arasında olanlar …ŞİŞMAN (OBEZ) (SAĞLIK AÇISINDAN RİSKLİ !)

35 kg/m2 üzeri olanlar……….AŞIRI ŞİŞMAN (SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK RİSKLİ)


 

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)