ORTODONTİ HER YAŞTA MÜMKÜN MÜDÜR?

Ortodonti diş, çene ve yüz bölgesinde gerek gelişim sırasında, gerekse gelişim sonrasında oluşmuş ve olabilecek anomalileri tedavi eden diş hekimliği uzmanlık dalıdır. Çoğunlukla estetik kaygılara cevap vermesiyle birlikte; ciddi konuşma(fonasyon) , çiğneme ve ağız hijyeninin temini bakımından da sağladığı sonuçlarla ortodontinin hitap ettiği kitle ve sınırları zaman içersinde oldukça genişlemiş, uygulama alanı da aynı oranda artmıştır.

Temel prensip olarak ortodontide diş üzerine braket ve tellerle bir kuvvet uygulanır. Böylece kuvvetin yönünde bir hareket oluşur. Hareket eden dişin önünde geçici bir süre için kemik dokusunda bir yıkım olur, hareketin aksi yönünde ise yeni kemik dokusu yapılır. Böylece yeni yerlerini alan dişler, yeni bir kemik yuvasına da otururlar.

Yeni yapılan araştırma verilerine göre tüm dünyada KORUYUCU DİŞHEKİMLİĞİ’nin önem kazanması, daha bilinçli bir kitle yaratmış ve diş çürüğü vakalarında gözle görülür bir azalma sağlamıştır. Buna bağlı olarak da kalıtım, gelişim yetersizlikleri, çeşitli yanlış alışkanlıklar gibi faktörler sebebiyle oluşan rahatsızlıklar sonucu ortodontiye duyulan ilgi de artmıştır.

ORTODONTİNİN SINIRLARI NELERDİR?

          Süt Dişlenme Dönemi:

Erken dönemdeki süt dişlerinde görülen düzensizliklerde endişelenmeye gerek yoktur. Bu dişler arasında bulunan boşluklar doğal gelişim göstergesidir. Erişkinlerin dişlerindeki gibi sıkı temaslar ileride meydana gelebilecek yer darlığı ve dolayısıyla dişlerde çapraşıklığın göstergesi olabilir.Bu dönemde üzerinde durulması gereken en önemli konu; kalıtım ve gelişim yetersizliklerinin değerlendirilmesiyle, edinilmiş yanlış alışkanlıkların önlenmesidir.

 • Parmak emme

 • Uzun süre yalancı emzik ve biberon kullanma

 • Dudak emme ve ısırma

Ağıza sürekli yabancı cisim sokma(kalem, çakmak vs)                                                                       

Karışık Dişlenme Dönemi:

İlkokul dönemi çocukları kapsar. Ağızda süt dişleri ve daimi dişler bir arada bulunur. En uygun ortodontik değerlendirme 7-9 yaşları arasıdır denebilir. Bu dönemde zamanından önce veya sonra süt dişlerinin kaybedilmesi alttan gelen daimi dişlere rehberlik edememesi sonucunda birtakım yer darlığı problemleri oluşabilir. Oluşan çapraşıklığın giderilmesi ortodontinin ilgi alanına girer. Yine bu dönemde başlayıp ergenlik çağının sonuna kadar devam eden çeneler arası uyumsuzlukların giderilmesi de ortodontinin konusudur.

Ortodonti Hangi Yaş Grupları için Uygulanabilir? Her Yaşta Ortodonti Tedavisi Mümkün mü?

Ortodonti için yaş önemlidir ama sorun ya da engel değildir.

 • Hasta kaç yaşında olursa olsun tedavi mümkündür.
 • Dişsel düzeltmeler her yaşta yapılabilir; ancak ortalama tedavi süresi değişir.
 • İskeletsel düzeltmeler ergenlik sonrası ortognatik cerrahiyle desteklenir.

Tedavi Süresi Ne kadardır?

Ortalama ortodontik tedavi süresi 24 ay kadar olmakla birlikte kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Tedavi tamamlandıktan sonra pekiştirme süreci başlar ki bu sürede de kemik yapılanması sağlanıp geriye dönüş engellenmiş olur.

Çocuklarda Ortodontiste Gitmek için En iyi Zaman Hangi Dönemdir?

Daimi dişler 6-7 yaşlarında çıkmaya başlarlar ancak 7-9 yaşları arasında, kesici dişler sürene dek pek fazla problem gözlenmez.
"Ancak süt dişlerinin tümü daimileriyle yer değişene dek yerinde tutulmalıdır."
Diş hekiminiz sizi erken yaşta bir ortodontiste yönlendirse dahi bu her zaman tedavinin çok erken başlatılacağı anlamına gelmez. Çoğu dikkatli diş hekimi potansiyel bir problemin kontrol atında olduğu ve en uygun tedavi zamanının geçmediğinden emin olmak ister. Çocuklarda çenesel problemlere erken yaşlarda müdahale etmek gerekirken, sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlarda tedavi için zaman vardır. Erişkin hastaların da dişleri hareket ettirilebilir yani bu tür tedaviler için zaman aşılması söz konusu değildir. Artan yaşın tedavi süresini uzatması ve tedaviyi biraz zorlaştırması mümkün olabilir. Yine de yaş faktörü dişlerin destek dokularının sağlıklı olması kadar önemli değildir.

Yetişkinlere de ortodontik tedavi (tel tedavisi) yapılabilir mi?

Evet. Gelişen teknoloji, çocukken yapılamayan ortodontik tedaviyi yetişkinlikte mümkün kılmakta; kendi düzgün dişleri ile gülümsemesi kişileri daha mutlu etmektedir. Aslında dişleri ilgilendiren tedaviler hemen her yaşta yapılabilir; yeter ki dişler ve periyodonsiyum(dişi saran dokular) sağlıklı olsun.
Fakat çene kemiklerini ilgilendiren anomaliler ileri yaşlarda ancak ameliyatla düzeltilir.

Ortognatik cerrahi nedir?

Ortodontik veya ortopedik tedavi ile dişlerin düzgün sıralanması gerçekleştirilebilir. Çeneler arası ilişkiler de bir sınıra kadar düzeltilebilir. Fakat bazı vakalarda ortodontik tedavi yetersiz kalır. Böyle durumlarda bir çene-yüz cerrahı ortodontistle birlikte çalışarak ağır bir anomaliyi cerrahi metodla düzeltebilir. Çok kısa sürede elde edilen estetik sonuç başarılı olmakta ve günümüzde ortognatik cerrahi tedavi gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Ortodontik tedavi (tel tedavisi) sırasında dişler nasıl hareket eder?

Diş üzerine yay, tel veya özel lastiklerle bir kuvvet uygulanırsa kuvvetin yönünde bir hareket oluşur. Hareket eden dişin önünde geçici bir süre için kemik dokusu yıkımı olur, hareketin aksi yönde ise yeni kemik dokusu yapılır. Böylece yeni yerlerini alan dişler, yeni bir kemik yuvasına da otururlar.

Pekiştirme tedavisi nedir?

Ortodontik tedavi yaklaşık 2 yıl sürer. Dişler düzeldikten hemen sonra etrafındaki yapılar (periodonsiyum) dişlerin yeni konumuna uyum sağlayamamıştır. Ayrıca kemik dokusu olgunlaşmamıştır. Bu nedenle apareyler çıkarılırsa dişler eski yerlerine dönebilirler. Bunu önlemek için düzelmiş dişleri yapılacak başka aygıtlarla yerlerinde pekiştirmek gerekir. Tedavinin bu son aşamasına pekiştirme tedavisi denir. Bu dönemde de çocukların dişlerine gereken özeni göstermesi şarttır.
Bu kurallar şunlardır:

 • Ortodontik tedaviye başlamadan önce çürük dişlerin tedavi edilmesi ve diş etinin tam sağlıklı duruma getirilmesi gerekir.
 • Tedaviye başlanınca ortodonti uzmanı, koyduğu tanıya göre çocuğa bir aparey uygular. Bu apareye ve dişlere daha önceki bölümlerde anlatıldığı gibi çok iyi bakılması; dişlerin düzenli fırçalanması şarttır. Hele sabit aygıtlarda dişlerin üzerine yapıştırılan olukların etrafında diş plağı çok çabuk yerleşir. Buna imkan verilmemesi gerekir.
 • Hekim tedaviye başladıktan sonra hastasını ortalama ayda bir kez görür. Dolayısıyla ortodontik tedavide büyük görev, çocuklara düşer. Bu nedenle dişleri düzeltilecek çocuklarda tedavi isteği olması gerekir. Ailenin zorlaması çoğu zaman olumsuz etki uyandırmaktadır.
 • Hekimin kontroller sırasındaki tavsiyelerine dikkatle uyulmalıdır.
 • Randevular aksatılmamalıdır
 • Apareylerde kırılma, kopma veya ağıza yapışan düzeneklerde çıkma varsa tedavi kesintiye uğrar. Böyle durumlarda hemen hekime başvurulmalıdır.
 • Pekiştirme tedavisinde bıkkınlık gösterilmemeli; uygulanan aygıt ağıza düzenli takılmalıdır.
 • soru - yorum

  ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
  (Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)