İMPLANT İLE DİŞ EKSİKLERİNİ GİDERMEK MÜNKÜN!

Vücuda dışarıdan yerleştirilen, kayıp bir yapının veya işlevin yeniden kazanılmasını amaçlayan her araca implant denilir.

Dişhekimliğinde uygulanan implant diş eksikliğini tamamlamak amacıyla çene kemiği içerisine yerleştirilen ve yapay kök işlevi gören, titanyumdan yapılmış bir tür vidadır.

Dişhekimliğinde implant destekli tedaviler 1970’lerden beri yapılmaktadır. Nitekim başarılı araştırma sonuçlarının giderek artması, malzeme teknolojisindeki ve tasarımdaki gelişmelerle birlikte uygulama son 10 yılda hızla yaygınlaşmıştır.

İmplant tedavisi ne zaman gereklidir?

Her insan hayatı boyunca diş kaybıyla karşı karşıya kalabilir. Diş kayıpları ağız ve diş sağlığına önem verilmemesinden kaynaklanabileceği gibi geçirilen çeşitli hastalıklar, kazalar, eksik veya kusurlu diş tedavileri sonucunda da meydana gelebilir.
İmplant yerleştirilmesi kaybedilen dişlerin geri kazanılması için yeni bir şans yaratır.
İmplant tedavisi ile komşu dişlerin desteğine ihtiyaç duyulmadan eksik bölgeye yapay diş yerleştirilebilir, tüm çenenin dişsiz olduğu vakalarda ise protez dişler implant dayanaklarına sabitlenebilir.

Kemik dokusu hacmini ve yoğunluğunu korumak için çeşitli kuvvetler ile uyarılmaya ihtiyaç duyar (yerçekimi, kas gerilimi, vb). Dişler kaybedildiği zaman çiğneme kuvvetleri kemiğe iletilemez ve dişlere yer sağlayan çene kemiği zamanla erir ve geri çekilir. Bu durum ön bölgede telafisi zor estetik sorunlara yol açabileceği gibi büyük diş eksikliği olan vakalarda klasik hareketli protezlerin yapımını ve kullanımını zorlaştırır. İmplant destekli tedavi ile bu durumun önüne geçilebilir.

İmplant nasıl uygulanır?

İmplant yapılacak çene bölgesinin röntgen, bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanılarak muayenesi yapılır ve kullanılacak implant sayısı, tipi, boyutları belirlenir.

İmplantasyon işlemi lokal anestezi altında (bazı durumlarda genel anestezi) yapılır. İmplant veya implantlar çene kemiğine oldukça hassas biçimde yerleştirilir ve dişeti tekrar örtülür. İşlem sonrası diş çekimine benzer bir ağrı ve şişlik olabilir. Bu durumda ağrı kesici ve destekleyici antibiyotik tedavisi gerekli olur.

Yerleştirilen implantların kemik ile kaynaşması için ortalama 3-6 ay kadar bir süre beklenir. Daha sonra üstleri açılır ve birkaç seans süren (ortalama 2 hafta) işlemler ile implant dayanakları üzerine dişlerin yerleştirilmesi ile tedavi tamamlanır.

İmplantın bir sakıncası var mıdır?

Titanyum metali insan vücuduna dost bir maddedir. Yerleştirildiği bölgedeki hücreler normal yaşamlarına devam ederler. Diğer bir deyişle vücut titanyum implantı reddetmez. Normal şartlar altında, kemiksel gelişim dönemini tamamlamış gençler dahil olmak üzere her bireye ağziçi implant uygulanabilir.

Ancak bazı bedensel rahatsızlıklar veya engeller nedeniyle implant yapılması sakıncalı olabilir.

Bazı durumları şöyle özetleyebiliriz;

  • Bazı kalp rahatsızlıkları,
  • Kan pıhtılaşması sorunları,
  • Romatizmal hastalıklar,
  • Diyabet (şeker hastalığı); kontrol altında olmayan ve diyabetin düzenli seyretmediği durumlar,
  • Çenedeki kemik yapısının uygun olmaması, yetersiz veya anatomik olarak riskli olması.
  • Hastanın implant sonrası oral hijyenini (ağız temizliğini) tam olarak sağlayamayacağı durumlar.

İmplant dışarıdan kötü görünür mü?

İmplant dişeti sınırı altında kaldığından dışarıdan görülmez. İyileşme sonrasında elde edilen dayanaklar üzerine doğal renkte dişler yapılır. Ön bölgede diş renginde zirkoyum implant dayanakları seçilebilir.

İmplant tedavisi tek diş eksikliğinden çoklu köprülere, tam dişsizlik durumunda takıp çıkarılan protezler yerine sabit protezlerin yapılmasına kadar birçok durumda ağızda estetik ve işlevsel açıdan problem yaşayan hastarımıza daha üstün çözümler sağlamaktadır.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)