Yüz Felci Tedavisi

 http://www.ent.com.tr/m/r/sayfa/yuz-felci.jpg-T7C5.JPG 

Tedavi yöntemleri arasında genel önlemler, fizik tedavi, kortizon tedavisi, antiviral ilaç tedavisi ve cerrahi tedaviler yer alır.

Sinir hasarının engellenmesi amacıyla tedaviye erken başlanması önemlidir. 5 günden sonraki tedavilerde başarı azalmaktadır.

Olguların çoğunun herhangi bir tedavi uygulanmadan da iyileşeceği göz önünde tutularak, seçilecek tedavi yönteminde yan etki riskine dikkat edilmelidir. Tedavi yapılmayan bir kısım hastada kendiliğinden yeterli iyileşme olabileceği bilinmektedir. Buna rağmen bu durum önceden belirlenemediği için iyileşmeyeceklerde geç kalmamak amacıyla, tüm hastalarda tedaviye başlanmalıdır.


İlaçla tedavi

Kortizon kullanmaya engel bir hastalık yoksa sinirdeki şişmeyi azaltmak için sıklıkla kortizonlu ya da diğer ödem çözücü ilaçlar kullanılabilir. Muayene ve testlerin sonuçları bir virüs denen mikroplarla olan enfeksiyon hastalığını destekliyorsa antiviral ilaçlar kullanılabilir.

Yüz siniri felcinde, gözyaşı salgısının azlığı ve göz kırpmanın yokluğu korneada kuruma, erozyon ve ülser oluşumuna hatta nadiren görme kayıplarına neden olabilir. Gözün özellikle geceleri kapatılması gözün nemli tutulması için etkili bir yoldur. Gözü nemli tutmak ve yabancı maddelerin göze girmesini engellemek için sıklıkla koruyucu gözlükler, temiz göz petleri, suni gözyaşları ve uyurken göze merhem kullanılabilir.


Fizik tedavi 

Bazı hastalar yüz eğitim denen özel bir fizik tedavi yönteminden fayda görebilirler.

Termal tedavi ile damarlarda genişleme sağlanır. Hastaların çoğunda yüze ısı uygulanması rahatlatıcıdır. Bozulan sinir iletiminin elektriksel olarak uyarılması, önceleri kullanılmış ancak yararlı olmadıkları hatta zararlı olabilecekleri düşünülerek bırakılmıştır.

Diğer tedaviler ile birlikte egzersiz ve masaj uygulanır. Kaslarda hareketliliğin korunması açısından yararlıdır. Hasta ayna karşısında sık olarak kaşları kaldırma ve sıkma, gözleri yumma, burnu kırıştırma, ıslık çalma, yanakları şişirme ve sırıtma tarzında kas egzersizleri yapmalıdır.


Cerrahi Tedavi

Kaçınılmaz durumlarda sinirin sıkıştığı kemik kanalın genişletilerek sinirin rahatlatılması amacıyla dekompresyon ameliyatları yapılabilir. İyileşmeyen kalıcı yüz felçlerinde göz kapağının kapanmasını sağlamak için göz kapağı ağırlıkları veya yayları,  yüz kaslarında hareketi bir ölçüde sağlamak ve yüzdeki asimetriyi düzeltmek için kas transferleri gibi çeşitli cerrahi işlemler uygulanabilmektedir.

Felç sonucu oluşabilen yüzdeki anormal aşırı spazmı gibi durumlarda aşırı hareketli kasın cerrahi olarak kesilmesi veya botox benzeri maddelerle güçsüzleştirilmesi gibi yöntemler gerekebilir


Psikoterapi

Akut gelişen dikkati çeken bir durum olması nedeniyle Bell Paralizili hastaların çoğunda endişe ve karamsarlık ortaya çıkar. Tedaviyi üstlenen psikolojik boyutlarına da yönelmelidir. Bu nedenle hastalık hakkında uygun şekilde bilgi verilerek endişeler giderilmelidir. Hastaların çoğu fonksiyonun geri dönmesi ile yüzdeki düzelmenin giderek artmasından motive olmaktadırlar. Gerekli olanlarda antidepresanlar kullanılabilir.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)