Yeterli Uykunun Süresi Ne Kadardır?

Yeterli uyku süresi kişiden kişiye ve genetik yapıya göre değişir. Erişkin insanlarda günlük uyku süresi 5–11 saat arasında değişmektedir; 7–8 saatlik süre ortalama değerlerdir. Bazı insanlar 9–10 saatten az uyurlarsa ertesi gün büyük sıkıntı çekerler. Buna karşılık bazıları günde 5–6 saatlik uykuyla mükemmel şekilde idare edebilirler. Uykunun süresi kadar, hatta ondan daha da fazla, uykunun kalitesi önemlidir. Uyku hastalıkları, uyku ortamındaki olumsuz şartlar, kullanılan bazı ilaçlar uyku dönemlerinin oranlarını bozarak ve uykuyu bölerek, kaliteyi olumsuz yönde etkileyebilir. Böyle durumlarda kişi istediği kadar uyusun, kendini dinlenmemiş hisseder her fırsatta uyuklar, işlerine yoğunlaşamaz ve günlük işlevlerini yerine getirmekte zorlanır.

Uyku süresi herkeste aynı mıdır?

Tek yumurta ikizlerinin uyku sürelerinin tamamen eşit olması genetik geçişin varlığını gösteren en iyi kanıttır. Doğuştan itibaren belirlenmiş olan bu süreyi belli sınırlar dışında değiştirmek mümkün olmamaktadır. Uyku süresi kısaltıldığında uyku yoksunluğu sonucu görülen istenmeyen belirtilerle karşılaşılabilir. Buna karşın bazı kişiler zaman içinde kendini adapte edip, alışageldiği uyku süresini bir miktar azaltarak da işlevlerini yerine getirebilmektedir.

Sonuç olarak; Kişinin sabah kalktığında kendini dinlenmiş ve dinç hissettiği, gün boyunca da konsantrasyon eksikliği ve yorgunluk hissetmeden, işlevlerini aksatmaksızın yerine getirebildiği uyku süresi, onun için yeterlidir.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)