YETİŞKİNLERDE SES TERAPİSİ

Pek çok ses bozukluğu kişilerin farkında olmaksızın yaptıkları yanlış davranışlar sonucu ortaya çıkmaktadır. Çok yüksek ya da fısıltı-alçak sesle konuşma, sesini dinlendirmeyi bilmemesi, ses hijyenine dikkat etmemesi, konuşurken yanlış kaslarını kullanması, solunum desteğinin yetersiz olması gibi durumlar zaman içersinde sesin bozulmasına yol açmaktadır.

Ses terapilerinin asıl hedefi ses teli üzerindeki hastalığı ortadan kaldırmak değil, kişinin hatalı davranışlarını değiştirerek ses kalitesinde daha kalıcı bir değişiklik oluşturmaktır. Ses terapisinde kişiye bu konularda bilgi verilir. Ses tellerini zorlamadan kullanmayı sağlayan egzersizler öğretilir. Kişi terapide öğrendiği teknikleri gündelik yaşamına aktarmayı başardığında sesle ilgi şikâyetleri azalarak kaybolur. Terapide önerilen uygulamaların eksiksiz olarak ve düzenli yapılması çok önemlidir. Düzensiz uygulama yapan ya da uygulamaları vaktinden önce bırakan hastalarda ses terapisi sonuç vermemektedir.

Sigara ve alkol kullanımı olan kişilerde ses terapisi etkisi daha azdır. Öncelikle ses hijyeni konusunda ilgili bilgi verilmeli, sigara ve alkol kullanımını bırakması veya azaltması önerilmeli, terapiye bunlar sağlandıktan sonra başlanmalıdır.

Ses terapilerinin süresi ses bozukluğunun nedenine ve kişinin terapideki ilerleme hızına göre değişebilmekle beraber, sesin kötü/yanlış kullanımına bağlı bozukluklarda 6-8 seans yeterli olmaktadır. Her seans yaklaşık 45dk sürmektedir ve haftada en az bir kez görüşmek gereklidir. İlk iki terapinin ard arda yapılması önemlidir. Terapi seansları planlanırken bu durumun göz önünde bulundurulması gerekir.

 

Şan Dersleri ve Ses Terapisi Aynı mıdır?

Aynı değildir.

Şan dersi, normal sese sahip olup, sesini daha profesyonel olarak kullanmak isteyen şarkıcı, sinema, tiyatro oyuncusu vb. kişilere, ses kullanım tekniklerinin, sesi koruma yöntemlerinin öğretilmesini içerir. Sağlıklı ses tellerine sahip olan kişiler şan dersleri alabilirler.

Ses terapisi ise ses tellerinde herhangi bir bozukluğu, hastalığı olan, sesin normaldekinden farklı çıkmaya başlayanlarda uygulanır. Kişinin sesinin bozulması durumunda, kişiye kendi doğal sesini yeniden kazandırmak için dil ve konuşma bozuklukları uzmanı tarafından eğitimi verilen egzersizleri ve düzenlemeleri içerir. Ses terapisinin tamamlanmasından sonra kişinin istek ve ihtiyacına göre şan derslerine başlanabilir.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)