Uyku Ritm Bozukluğu Gece Çalışma - Jet Lag

  • Erken – Gecikmiş  Uyku Fazı Bozukluğu
  • Düzensiz Uyku-Uyanıklık Ritmi
  • Jet Lag Bozukluğu
  • Vardiyalı Çalışmaya bağlı  uyku bozukluğu

Normal bir uyku, hava karardıktan belli bir saat sonra başlar ve gün aydınlandıktan belli bir süre sonra sona erer. Uyku ve uyanıklık, 24 saat içinde oluşan, başta aydınlık ve karanlık olmak üzere, sosyal durum ve beslenme ile düzenlenen  bir ritim içinde  gerçekleşir.

Placeholder

Normal şartlarda, uyku ritmi ve sosyal ritim uyum içerisindedir. Bu uyum yeterli düzeyde ise gece yeteri kadar dinlendirici ve derin uyku uyunur, gündüz de maksimum uyanıklık yaşanır.

Bu düzeni sağlayan merkez; beynin orta bölümündeki bulunan bir nevi saat görevi gören bir bölgedir. Bu saat dış ortamdan ve vücuttan aldığı sinyallere göre uykunun başlaması veya bitmesini sağlar. Bu saatin en önemli ayarlayıcıları ise ışık ve karanlıktır. Bunun sonucu olarak başta güneşin batması ile başlayan melatonin salgılanması ve uyku –uyanıklık ritmi olmak üzere, bazı hormonların salgılanması, vücut ısısı ve iştahın düzenlenmesi sağlanır.

Uyku ritminin bozulması ve oluşan değişikliklerin sık tekrarlanması, kişisel uyku ayar bozukluğuna neden olur. Uzun süreli uyku ritminin bozukluğu ile seyreden hastalıklara yol açabilir.

Uyku ritim bozukluklarında ana belirti, uyumak istenilen saatlerde uyunamaması veya uyanık kalınması gereken saatlerde uyanık kalınamamasıdır.

Sara – Epilepsi İle Karışan Uyku Hastalıkları Nelerdir?

Bazı uyku hastalıkları, sara nöbetlerine benzeyebilir. Örneğin derin NREM uyku evrelerinde ortaya çıkan şaşkın bakma, konuşma, uyurgezerlik ve uyku terörü gibi hastalıkları sara nöbetlerini taklit edebilir. Bu türdeki uyku hastalıklarında görülen ataklarda yüzde korku ifadesi, terleme çarpıntı gibi belirtileri vardır ve sıklıkla gecenin ilk yarısında görülürler. Ergenlikten sonra  azalma ve kaybolma eğilimindedir. Bu hastalıkların uykuda ortaya çıkan sara nöbetlerinden ayırt edilmesi her zaman gözlem ile mümkün olmayabilir. Uykuda altını ıslatma veya uykuda diş gıcırdatma da sara nöbetleri ile karışabilen uyku hastalıklarıdır.

Yeni doğan bebeklerde görülen, uyku sırasında ortaya çıkan sıçramalar sara nöbetleri ile karışabilir. Bu durum hastalık değildir, normal bir durumdur.

Uykuda, özellikle bacaklarda daha nadir olarak kollarda, ardı sıra periyodik olarak tekrarlayan bacak hareketleri oluşturan uykuda periyodik hareket bozukluğu da bazı sara nöbetleri ile karışabilir. Bu hastaların bazılarında, bacak ve kollardaki hareketler, sara nöbetlerindekine benzer tarzda sıçrayıcı karakterde olabilir.

Rüyayı yaşama hastalığı olarak da adlandırılan, görülen rüyaya ile ilişkili, amaçlı ya da amaçsız hareketler oluşan REM uykusu davranış bozukluğunda özellikle yataktan düşme, kolu, bacağı duvara vurma, bazı sara nöbetlerindeki yaralanmalar ile karışabilir.

Uyku hastalıklarının EEG özellikleri ile sara hastalıklarının EEG özellikleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle  kesin ayırıcı tanı için çok kanallı uyku EEG testi ve polisomnografi testi gerekir.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)