SES PROFESYONELLERİNE YAKLAŞIM

Seslerini profesyonel olarak kullanan hastalara, sadece otolarengoloji sahasında elde edilemeyecek bilgi birikimi ve yetenek ile müdahale etmek gerekir. Bu sanat performansı disiplininin parçasıdır. Otolaringolog, konuşma patoloğunun ve şarkı sesi araştırıcısının yeteneklerini hastanın sesini yeniden eğitmek ve rehabilite etmek için kullanır. Takım çalışması çok önemlidir. Son 10 yıldır çeşitli mültidisipliner ses merkezlerinin açılması takım çalışmasının önemini göstermiştir.

Profesyonel ses hastaları ayrı bir gruptur. Sese en çok ihtiyacı olanlar şarkıcı ve aktörler yanında mesleğini konuşmayla yapanlar (satıcı, resepsiyon memuru, telefon operatörü, avukat, müezzin, tezgahtar, öğretmen, politikacı, doktor) profesyonel ses kullanıcısı olarak değerlendirilmelidir, çünkü bu insanların tümü önemli derecede seslerine bağımlıdır ve sesleri ile iş yapabilmektedir.

Özellikle şarkıcı ve aktörler sesle ilişkiliş aşırı derecedeki pratik ve performans stresi diğer tüm meslek gruplarından fazladır. Genelde iyi eğitimli olurlar ve seslerini limitlerinin sonuna kadar kullanırlar. Diğer hiçbir hasta grubu seslerindeki değişikliklere bu grup kadar hassas değildir. Ses bozukluğu olan aktörler ve şarkıcılar en deneyimli kulak burun boğaz ve ses uzmanları için bile zor vakalardır.

SESİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Ses duygusal durumun ve genel sağlığın çok duyarlı bir belirtecidir. Vücudun herhangi bir yerindeki işlev azalması ses değişikliğine yol açabilir. Bu nedenle ses profesyonelinin değerlendirilmesi sırasında, tüm beden ve psikolojik durum birlikte değerlendirilmelidir..


Herhangi bir tip ses üretimi için bir ses kaynağına, bir vibratöre ve rezonatöre ihtiyaç vardır. Akciğerler güç kaynağını , gırtlak ve ses telleri titreşim kaynağını ve boğaz,damak dil,dişler ve dudak ta sesi sözlere ve şarkıya dönüştüren rezonatörü temsil eder. Hastanın değerlendirilmesinde bu üç sistem birlikte ele alınmalıdır.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)