NAZAL VALV DARLIĞI

Nazal valv yetmezliği burun giriş kısmının darlığıdır.

Septum ismi verilen burun orta duvarının kıkırdak bölümünün öndeki eğriliği ve yan kısımlardaki kıkırdak dokunun zayıflığı veya içe dönüklüğü nedeniyle burun girişi daralmakta ve burun solunumu etkilenmektedir. Bu problem burun kanatları içindeki kıkırdak yapıların yapısal olarak ters eğimde olması veya estetik amaçlı ameliyatlar, travmalar, yaşlanma gibi nedenlerle kıkırdağın zayıflayarak hava akımının yarattığı vakum etkisine dayanamamasından kaynaklanmaktadır.

Tedavide bu çökmeyi önlemeye yönelik olarak zayıf bölgelerin kıkırdak parçalarla desteklenmesi, daralmaya neden olan kıkırdak açısının düzeltilmesi ve dikişler yardımı ile çökmenin engellenmesi gibi teknikler kullanılmaktadır.

Ameliyatın açık teknikle yani burun ucu alt kısmından küçük bir kesi ile yapılması tercih edilir. Burun kıkırdağındaki eğrilik düzeltilir. Eğikliğin düzeltilmesi yanında gereken durumlarda burun içi, kulak arkası ya da kaburgalar gibi alanlardan alınan kıkırdak parçaları ile zayıf kıkırdak yapı desteklenerek daralmış olan valv bölgesi genişletilip, hava akışı rahatlatılır.


 

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)