MOTOR KONUŞMA BOZUKLUKLARI

Motor konuşma bozuklukları, merkezi ya da periferik sinir sisteminin hasarına bağlı olarak ortaya çıkan konuşma bozukluklarıdır. Konuşma bozukluğunun niteliğine göre tanılanırlar. Motor konuşma bozukluğu tipleri; Apraksi/ Dispraksi ve Disartri olmak üzere tanılanır.

Apraksi/Dispraksi, herhangi bir bilişsel (zihinsel) bozukluk, hareket bozukluğu, kas güçsüzlüğü olmaksızın beceri gerektiren hareketlerin yapılamaması ya da kısmi kaybıdır. Bu durum hastanın hareketlerinde olabileceği gibi yalnızca konuşmasında da görülebilir. Konuşma apraksisi ya da dispraksi, hastanın söylemek istediklerini doğru olarak söylemekte zorlanmasıdır. Bu durum konuşma kaslarının güçsüzlüğüne bağlı olarak gelişmeyebilir. Hastanın istemsiz hareketleri sağlam kalırken, istemli ve amaçlı programlama bozulmuştur.

Yani hasta kendiliğinden herhangi bir sözcüğü söyler, ancak o sözcüğü söylemesi istendiğinde bunu yapamaz. Disartri; sinir sisteminde meydana gelen hasara bağlı olarak kişinin kaslarını kontrol edememesidir. Bu kişilerin, konuşma seslerini üretememelerinin yanı sıra yutma problemleri de olur. Kas kontrolündeki sorunlar, kasların hiç hareket etmemesinden, aşırı ya da düzensiz hareket etmelerine kadar değişik şekillerde seyredebilmektedir.

 

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)