e-Randevu
facebook twiter youtube Google Plus

METABOLİK SENDROM

 

Metabolik Sendrom Nedir?

Tüm dünyada artan sosyo ekonomik düzey,  hazır gıdaların tüketimindeki artış ve daha hareketsiz durağan yaşamın  ortaya çıkardığı şeker metabolizması, yağ metabolizması bozuklukları ve kan basıncındaki yükselme gibi bir çok metabolik sorunun bir arada görülmesi  Metabolik Sendrom olarak tanımlanır.

ABD’de metabolik sendrom sıklığı genel olarak % 21.8 olup, artan yaşla beraber bu oran % 43.5’e kadar ulaşmaktadır. Toplumumuzda da bölgelere göre farklılıklar olmasına rağmen, metabolik sendrom sıklığı özellikle kadınlarda giderek artmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2005 yılında toplam 58 milyon ölümün %30’unun (yaklaşık 17.500.000 ölüm) kalp damar sistemi ve beraberindeki hastalıklardan kaynaklandığı belirtilmektedir. 2020 yılında bu oranın % 36’ya ulaşacağı öngörülmektedir.Bu durumda hastalığı erken tespiti ve tedavisinin yapılması gelecek açısından oldukça anlamlıdır.
 

 Metabolik sendromun en sık görülen özellikleri şöyle sıralanabilir;

1- 
Yaşla artış söz konusudur, orta yaşlı ve yaşlı popülasyon da gittikçe artan oranlar vardır.

2- Metabolik sendrom bulunmayanlara göre kalp damar hastalıklarına yakalanma ve ölüm oranları oldukça yüksektir.

3- Şeker hastalığı gelişme riski 3 - 6 kat artmış ve bu artışa yüksek tansiyon hastası olma riski de eklenmiştir.

4- Doğurganlık yaşındaki kadınlarda kısırlık, adet düzensizliği, kıllanmada artış gibi bozukluklar sıklıkla beraberinde görülür. Doğal olarak bu bozukluklar nedeni ile kalp, beyin, böbrek, karaciğer gibi pek çok organ olumsuz etkilenir.

 

Metabolik sendrom için aşağıdaki faktörler den en az ikisinin  normal değerlerin üstünde olması gerekir.

 

Metabolik  Sendrom Nedenleri: