MEME BÜYÜLTME

Meme büyütme, sıklıkla ve güvenle uygulanan bir estetik cerrahi girişimdir.

Meme büyütme, görünümünüzü daha güzelleştirecek ve öz güveninizi arttıracaktır. Ancak, tamamen hayalinizdeki kişi olacağınızı veya diğer insanların size karşı tavır ve duygularının bir anda değişeceğini düşünmemelisiniz.

Daha iyi görünmeyi arzu eden, fiziksel açıdan sağlıklı ve gerçekçi beklentileri olan hanımlar meme büyütme için ideal adaylardır.

Meme büyütme, teknik olarak augmentasyon mamaplasti olarak bilinir ve bu cerrahi girişim bir kadın memesinin büyüklük ve biçimini aşağıdaki nedenlerden dolayı değiştirmesini amaçlar:

• Memenin küçük olduğunu düşünme
• Doğum sonrası memenin hacmini tekrar kazanmasını sağlama
• Göğüsler arasındaki asimetriyi dengeleme
• Meme kanseri sonrası onarım
 

 

Meme protezleri dış çeperi silikon bir kabuktan yapılmış içi serum veya silikon jel ihtiva eden sentetik ürünlerdir. Bunlar çeperi pürtüklü veya düz olanlar, yuvarlak veya damla biçimde olanlar, sıvı veya kohezif jel ihtiva edenler gibi pek çok şekilde markete sunulmuşlardır. Yine hacim, taban çapı ve yüksekliği açısından da protezler çeşitlilik gösterirler. Bunlardan hangisinin kullanımının uygun olacağı cerrahın ve hastanın bire bir görüşme ve muayene sonrası karar vereceği çok önemli bir konudur.


Meme büyütme genel anestezi altında yapılır. Meme kıvrımından, meme ucu etrafından veya koltuk altından yapılacak bir kesi ile bu bölgelerden girilerek meme dokusu kaldırılır ve altına bir cep oluşturulur. Bu cep cerrahın tercihine göre göğüs duvarı kasının altına veya üstüne hazırlanır. Protez, oluşturulan bu cebin içine yerleştirilir. Ameliyat 1 ile 2 saat kadar sürer. Koltuk altına drenler yerleştirilir. Ertesi sabah bu drenler çıkartılarak hasta evine gönderilebilir.

Hasta ameliyattan 24 saat sonra ayağa kalkabilir. İlk birkaç gün memeler pansuman ile sarıldıktan sonra hastaya elastik sütyen giydirilir. Ameliyat sonrası erken dönemde memede yanma hissi olabilir. Dikişlerin 8-10 günde alınması gerekir. Ancak eriyebilen dikiş malzemesi kullanılmış ise dikişlerin alınması gerekmez. Memelerdeki ödemlerin iyileşmesi 2 ile 5 hafta sürebilir.

Hastanın meslek durumuna göre birkaç gün ile iki hafta içinde işe geri dönebilmesi mümkündür. İzler ilk 5-6 hafta sert ve pembe görülecek ancak zamanla silinecektir. Fakat hiçbir zaman tamamen izsiz bir görüntü oluşmaz.


Eğer memelerde sarkıklık da mevcut ise protez ile birlikte memelerin dikleştirilmesi de tavsiye edilir. Böyle bir durumda meme dikleştirme ameliyatı ile ilgili bilgileri de doktorunuzdan detaylı bir şekilde öğrenmeli özellikle oluşacak ek izler konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Eğer sigara ilaç kullanımı veya vitamin kullanımı var ise bunun doktora belirtilmesi gerekir.

Protez yerleştirilmesi doğurganlık hamilelik ve süt verme gibi süreçleri etkilemez. Protezlerin patlaması son derece nadir görülen bir komplikasyondur. Protezler kansere neden olmazlar. Ancak, mamografi ile yapılan kitle taramalarını biraz güçleştirebilirler. Protezli hastaların mamografileri bu konuda deneyimli radyologlar tarafından çekilmelidir.


 

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)