LİNGUAL (Dişlerin Arkasından) ORTODONTİ

INCOGNITO SİSTEMİ

Lingual ortodonti kısaca, dişlerin arka kısımlarından uygulanan bir ortodontik tedavi yöntemidir. Zaten kelime olarak da –lingual- Latincede  “dil tarafı” , “dil bölgesi” anlamına gelmekte olup, dişlerin dile bakan kısımlarına  uygulanan ortodontik tedaviyi tanımlamaktadır. Incognito tedavisi ise lingual ortodonti de kullanılan yöntemlerden birisinin ismidir. Tıpkı lingual ortodontideki diğer yöntemler gibi incognitoda da, kullanılan teller ve braketler dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılmaktadır.  İncognito ve diğer lingual ortodonti yöntemlerinin en büyük avantajları ise, invisalign yönteminin aksine sadece belirli vakalarda değil daha komplike vakalarda da kullanılabilir oluşlarıdır. 

Incognito apareyleri tamamen kişiye özel dizayn edilir ve üretilir. Diğer tüm ortodontik tedavi    yöntemlerinde kullanılan ve fabrikasyon olarak üretilen  braket ve tellerin aksine  incognito yönteminde her şey hastanın ağzına göre özel olarak “altın alaşımından” üretilir. Kısacası bu yöntemde, hastaların dişlerinden alınan ölçüler önce yurt dışındaki merkezlere gönderilmekte, orada bilgisayar destekli özel bir yazılım yardımıyla kişiye özel olarak üretildikten sonra  tekrar ülkemize yollanmaktadır. 

İncognito tedavisini diğer lingual yöntemlerden ayıran bir diğer özellik ise, tedavi için kişiye özel üretilen braketlerin, dişlerin arka kısımlarına direkt olarak değil, altından yapılmış bir kaide vasıtasıyla yapıştırılmalarıdır. Bu sayede dişlerin arka yüzleri adeta altın bir yüzeyle kaplanmış gibi olup diğer lingual yöntemlerindeki gibi yeterli ağız hijyeni sağlayamama ve çürük oluşma olasılığı azalmaktadır. Bu nedenle braketlere çok kolay alışılmaktadır.        

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)