e-Randevu
facebook twiter youtube Google Plus

KULAK ÇINLAMASINDA TEDAVİ SEÇENEKLERİ

 

Çınlama şikâyeti olan hastaların tedavisini yaparken bunun bir hastalık değil bir belirti olduğu unutulmamalıdır.

Tıbbın her dalında olduğu gibi tedavinin ilk basamağını sebebe yönelik tedavi oluşturur.  Ancak çınlamanın sebebi çok az sayıda hastada belirlenebildiği için sıklıkla genel olarak çınlamayı azaltacak tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.


Son yıllarda tinnitus konusunda çok yoğun araştırmalar yapılmaktadır. 1977 yılından itibaren  J.A.Vernon'un subjektif tinnitusta tedavilerle ilgili çalışmaları ile başlayan ve geliştirilerek uygulanan tedavi alternatifleri ümit vericidir.


Öncelikle işitme siniri ve beyni etkileyen tümör,kitle kist gibi çınlama ile de başlayabilen ciddi hastalıkları belirlemek çok önemlidir.
 

Hastaların birçoğu çınlamanın iyice araştırılmasından ve testler yapılmasından ve tümör vb hastalık olmadığının belirlenmesinden sonra  tatmin olur, tedaviye ihtiyaç duymazlar.

Daha az sayıda hasta takip ve tedavi gerektirecek şiddette çınlamadan şikâyet etmektedir. Çınlama şikâyeti olan hastalara her şey açık olarak anlatılmalı, tüm tedavi alternatifleri belirtilmeli asla umutsuzluğa sevk edilmemelidir.

 

Başlıca tedavi seçenekleri;