KRONİK ÖKSÜRÜK

Öksürük - Kronik Öksürük  nedir?

Öksürük, havayollarındaki akıntıları ve yabancı materyali temizlemeye yönelik, ani, patlayıcı bir nefes verme manevrasıdır.

Kronik öksürük, üç haftadan daha uzun süren, inatçı, kişileri rahatsız eden öksürüktür. 

Yapılmış bilimsel çalışmalara göre ikinci en sık doktora başvurma yakınmasıdır. Bir çok solunum yolu ve sistemik hastalığın en sık görülen ilk bulguları arasında yer alır. Birçok hastalıkta görülen bir belirti olması nedeniyle önemlidir.

Öksürük - Kronik Öksürük  nedenleri

Çok sayıda farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde farklı nedenlerden kaynaklanır. Çocuklarda en sık görülen neden astımdır. Yetişkinlerde ise geniz akıntısı en önemli nedendir. Geniz akıntısı da birden çok nedenden kaynaklanır. Sinüzit, alerjik ve alerjik olmayan nezle, iltihabi hastalık sonrası akıntı, çevresel irritanlara bağlı akıntı önde gelen nedenlerdir.  Bunun yanında reflü, kronik akciğer hastalıkları, ilaçlar ve alerjik hastalıklarda   öksürüğe  neden olmaktadır.  

Kronik öksürük varlığında akciğer ve gırtlak kanseri, tüberküloz, kalp yetmezliği, göğüste bir kitle ve sarkoidoz gibi tehlikeli hastalıkların ayrıcı tanısını mutlaka yapılmalıdır.

Öksürük - Kronik Öksürükte Sigara ve İlaç Etkisi

Sigara içen kişilerde ve  bazı tansiyon  ilacı alanlarda daha sık görülür.  Kronik öksürüğü olan birinde mutlaka sigara kullanımı ve hipertansiyon tedavisinde uygulanan ACE inhibitörü isimli ilaç grubunun kullanımı mutlaka sorgulanmalıdır. Eğer varsa bu iki etken mutlaka kesilmelidir.

Kronik Öksürükte Test  ve  Tedaviler

İyileşmeyen kişilerde yakınmaların durumuna göre akciğer ve sinüs filmleri, alerji testleri, solunum fonksiyon testleri istenir. Daha ileri aşamalarda göğüs ve akciğer tomografisi, bronkoskopi  gerekebilir.  Reflü rahatsızlığı başlı başına ayrı bir inceleme ve tedavi yaklaşımı gerektiren bir gruptur. 

Bu rahatsızlık da önemli olan bir diğer husus ta zaman zaman rahatsızlığı yapan birden fazla faktör olabileceğidir. Eğer hastalık tedaviye rağmen iyileşmiyorsa mutlaka diğer sebebler tekrar gözden geçirilmelidir.

Doktora danışılmadan yaygın olarak kullanılan öksürük şurubları konusunda da dikkatli olunmalıdır. Çok çeşitli olan öksürük şuruplarının her biri değişik etken maddeler içerirler. Birçoğu soğuk algınlığına yönelik etken maddelerin kombinasyonundan oluşurken, bazılarının balgam sökücü etkisi, bazılarınınsa öksürük kesici etkisi bulunur. Öksürük nedeninin saptanmadığı durumlarda, öksürük kesici etkiye sahip öksürük şurupları, altta yatan hastalığın tanısında gecikmelere neden olabilir. Bir doktor  önermedikçe bu tip öksürük şuruplarının kullanılmaması gerekir.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)