KİŞİYE ÖZEL İŞİTME CİHAZI BELİRLENMESİ

Kişiye Özel İşitme Cihazları Nasıl  Belirlenir
 

Kişiye uygun ve doğru işitme cihazının belirlemesi son derecede önemlidir. Uygun olmayan bir cihazın kulağa fayda yerine zarar verebileceği bilinmeli  ve kullanılmamalıdır.
 

İşitme cihazını deneme, uygulama, ayarlama, bilgilendirme gibi hizmetler bu konuda uzmanlık gerektirir.
 

Kullanılacak cihaz tipi  (kanal içi, kulak arkası, açık uygulama vb.), kulak kalıbı ve kalıbın akustik özellikleri hastanın işitme kaybına, yaşına, kulak yapısına göre belirlenir. Bazı hastalarda bireysel özellikleri ve ihtiyaçları da ilgili uzman tarafından dikkate alınarak  çok özel  cihaz uygulamaları gerekebilir.
 

İşitme cihazı seçimi ve ayarlanmasında işitme ve anlama seviyesi, iş ve ev faaliyetleri, kullanılan ilaçlar, mevcut hastalıklar ve fiziksel durum gibi değişkenler de dikkate alınır.

İşitme cihazı belirlenirken hastanın tek kulağa ya da her iki kulağa cihaz gerekip gerekmediği değerlendirilir. İki taraflı kayıplarda her iki kulağa cihaz kullanmak seslerin dengelenmesinde, gürültülü ortamlarda kelimeleri anlama düzeyinin gelişmesinde ve seslerin kaynağının v e yönünün belirlenmesinde önemlidir. 
 

Bazı hastalarda işitme kaybıyla birlikte görülebilen anlama ve sesi ayırt etme problemi farklı bir hastalıktır. İşitme kaybına uygun olarak seçilen cihaz sesi güçlendirerek işitme kaybını giderir ancak anlama sorununu beklenilen kadar etkili olamaz. Bu tür sorunlarda işitme cihazının gün boyunca ve devamlı olarak kullanılması ve seslerin konuşmacının yüzüne bakarak takip edilmesi anlama sorununu azaltabilir.

 

 

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)