Huzursuz Bacak Sendromu

http://www.ent.com.tr/m/r/sayfa/huzursuz-bacak-sendromu.jpg-7SAH.JPG

Huzursuz bacak sendromu; hastanın bacaklarında hissetiği, ancak tam olarak tarif edemediği, rahatsız edici, garip bir his ve bunun sonucu olarak uykuya dalamama, uyku kalitesinde bozulma ile belirlenen bir sendromdur.

Hastalar tarafından tam anlatılamadığı için hekimler tarafından bile yaygın olarak atlanabilen, ancak oldukça sık görülen ve önemli bir uyku hastalığıdır

Toplum içinde %5–15 oranında görülmektedir.

İstirahat halinde, özelliklede geceleri rahatsızlık veren ve bacakları hareket ettirme isteği uyandıran bu hissi, hastalar hekimlerine anlatmakta zorlanırlar. Sıklıkla karıncalanma, uyuşma, bacakta çekilme olarak tarif edilir. 

 Bir çok hastada şikayetler istirahat halinde akşamları ve özellikle gece boyunca devam ettiği için uykuya dalma güçleşir, uyku kalitesi bozulur. Sabahları uykusuzluk ve  özellikle  bacak ve ayaklarda yorgunluk hissedilir.

 

Huzursuz bacak hastalığı tanısı

restless leg ile ilgili görsel sonucu

Hastalığın kesin tanısı  uyku testi ile  konur

Hastalığın tanısı öncesi hastadan alınan bilgilerin büyük  önemi vardır. Hasta çoğu zaman bu rahatsızlığın belirtilerini önemsemez veya uykusuzluğun doğrudan nedeni olarak görmediği için hiç anlatmaz. Bu yüzden hekimin  hastalıktan kuşkulandığı durumlarda uygun sorularla belirtileri ortaya çıkarması gerekmektedir. Bu hastalığın özelliği, akşam saatlerinde ve dinlenme sırasında özellikle de yatakta şiddetlenen, bazen kollarda da olmakla beraber esas olarak bacaklarda hissedilen, hastaların iyi tarif edemedikleri nahoş duysal belirtilerdir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte iğnelenme, yanma, ağrı, karıncalanma, elektriklenme, uyuşma gibi tanımlanır. Daha çok baldır ve ayak bileği civarında, derinden gelen ve karşı konulamaz biçimde ayakları hareket ettirme ihtiyacı yaratan, rahatsız edici bir his olarak tarif edilebilir. Yatakta sürekli bacaklarını hareket ettirirler, sallarlar, ovuştururlar. Bu yüzden uykuya dalmaları çok zorlaşır. Hatta ayağa kalkıp dolaşırlar; hareket onları biraz rahatlatır ancak yatağa girince yakınma tekrar artar. Sabaha karşı bu his azalınca nihayet uykuya dalabilirler.

Huzursuz bacak hastalığının tipleri

Primer yani birincil tip; merkezi sinir sistemindeki bir maddenin fonksiyonlarında bozukluk söz konusudur ve tedavi bu doğrultuda yapılır.

Sekonder yani ikincil tip;  daha sık rastlanır. Başta demir eksikliği anemisi olmak üzere gebelik, şeker hastalığı, üremi, romatoid artrit gibi hastalıklarla birliktedir ve bu nedenler tedavi edilirse belirtiler de ortadan kalkar.

Uykuda periyodik bacak ve kol hareketleri (UPBH)

Fizyolojik mekanizmalarının huzursuz bacak sendromu ile aynı olduğu düşünülmektedir. Esas olarak NREM uykusu sırasında ortalama 15–40 saniye aralıklarla ortaya çıkan, nadir olarak kolları ve gövdeyi de içine alabilen sıçrayıcı karakterde hareketlerdir.  Tipik olarak ayak başparmağının geriye doğru bükülmesi şeklinde olup buna ayak bileğinin, dizin ve kalçanın bükülmesi de katılabilir. uyku kalite  bozukluğu ve  sık uyanmalar  sonucu  gündüz aşırı uykululuğa yol açar

Bu iki hastalıktan birinin varlığından kuşkulanıldığında, diğeri de dikkatle araştırılmalıdır.

UPBH tanısıda  huzursuz bacak hastalığında  olduğu gibi  detaylı  uyku  testi( polisomnografi) ile konur.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)