Horlama ve Apnede Bademcik Geniz Eti Ameliyatları

Horlama ve uykuda nefes durması patolojilerinin cerrahi çözüm yöntemlerinden birisidir.

Büyümüş  ve solunum   pasajını daraltan   bademcik  ve  geniz  eti  özellikle   çocuklarda   apne  ve  horlamanın en  sık   sebeplerinden birisidir. Bademcik  ve  geniz  etinin   alınması   ile  horlama  ve  apne  ortadan  kalkmaktadır. Erişkinlerdede  hipertrofik  büyümüş   bademcik  dokularının  varlığı apne   ve  horlamada  önemli  bir  etkendir.Sıklıkla  beraberinde   apneye neden olan diğer  patolojilerde   vardır. Bu nedenle diğer  burun  ve  boğaz   sorunları  ile  birlikte  ameliyatı    gerekebilir.

 Bademcik ameliyatı, yani tonsillektomi, iki ayrı teknikle uygulanır;

Total tonsillektomi ve subtotal tonsillektomi.

Total tonsillektomide  tüm bademcik dokusu kapsülüyle beraber çıkarılır. Klasik  yöntemle   yani  makas  bistüri    ile  yapılabileceği  gibi, elektrokoter, radio frekans, laser ve  termal welding  yöntemleri ile de  yapılabilir.

Subtotal tonsillektomide ise bademcik dokusunun tamamı değil bir kısmının alınmasıdır. Bu teknikte bademcik kapsülü yerinde bırakılır. Sıklıkla laser, radyofrekans, kobulatör,mikrodebrider  yada  termal welding  yöntemleri   ile  yapılır.  Bu yöntemlerde girişim süresi daha  kısa, ağrı  ve  kanama riski daha azdır.

Geniz eti ameliyatı, yani adenoidektomi;  Nazofarinks dediğimiz  burun arkasını  dolduran ,büyümüş genizeti dokusu burun  solunumunu  bozarak   apne  ve  horlamayı artırır. Bu  büyümüş  geniz  eti klasik  cerrahi  yöntemle   yada  mikrodebrider,kobülator, radyofrekans gibi aletler kullanılarak  tümüyle  alınır. Radyofrekans ,mikroderbider   gibi  yöntemler  kanama  riskini   azaltmaktadır.  Bu girişim sırasında, tuba östaki borusu denilen kulak ile geniz  boşluğu arasındaki borunun  ağızlarına zarar vermemeye, özen gösterilir.

 

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)