e-Randevu
facebook twiter youtube Google Plus

HORLAMA NEDİR, NEDENLERİ-TEDAVİSİ

HORLAMA NEDİR, NEDENLERİ-TEDAVİSİ

 

Horlama Nedir? Basit Horlama Nedir? 

Ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sese horlama denir. Dilin arkası, yumuşak damak, küçük dil ve geniz daralabilen bölgelerdir. Solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır.

 

Beraberinde solunum düzensizliği ve uykuda nefes durması  yani apne olmayan horlamalara ‘basit horlama’ denir.

 

Horlama toplumda oldukça yüksek oranda görülür. Anketlere dayanılarak yapılan araştırmalarda bu oran ortalama %40 civarında tespit edilmiştir Belirtilen bu oranlar, aslında daha yüksek olabilir; çünkü horlayanların çoğu horladıklarının farkında değildir. Çok gürültülü olmadıkça yakınları bile bazen horlamanın farkına varmayabilirler.

 

Yaşın artmasıyla birlikte horlamanın görülme sıklığı da artar. Normal erişkin insanların en az %45’ i zaman zaman horlamaktadır. %25’ i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte artar. Bayanlarda ise horlama problemi özellikle menopoz döneminden sonra ortaya çıkar. Altmış yaşında erkeklerin %60’ı, kadınların %40’ı horlamaktadır. 

 

Horlama bir hastalık mıdır? Sosyal bir sorun mudur?

Horlamadaki gürültüden dolayı çevrenin, özellikle de eşin rahatsız olması söz konusudur. Bu nedenle horlayanlar daha çok yakınlarının ısrarı ile hekime başvurmaktadır. Horlama ailenin diğer bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusudur ve aile yaşamını ciddi bir şekilde tehdit eder. Horlayan kişi tatil ve iş gezilerinde istenilmeyen oda arkadaşıdır ve alay konusu olur.

 

Basit horlama başlangıçta sıklıkla sırtüstü pozisyonda ortaya çıkar. Kilo aldıkça üst solunum yolundaki darlığın artmasından dolayı her pozisyonda horlama olabilir.

 

Uykuda solunumla ilgili düzensizlikler, solunum durmaları olmadığı için,  basit horlamanın sadece sosyal bir sorun olduğu, sağlık açısından bir tehlikesi olmadığı düşünülmekte idi. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar, bu tür horlamaların da gece boyunca solunum için harcanan güç artışı dolayısıyla vücutta yorgunluğa, buna bağlı olarak da gündüz halsizlik ve uykululuğa neden olabildiğini göstermektedir.

 

Horlama uykuda nefes durması (Uyku apnesi) beraber olabilir. Şiddetli horlama 8-10 saniyeden fazla bir süre kesiliyor nefes alınamıyor ve bu sık tekrarlıyorsa horlama ile birlikte apne hastalığı var demektir. Uyku Apnesi ciddi bir sağlı sorunudur ve tedavisi gerekir. 

 

Horlama Nedenleri

  • Uykuda özellikle derin uykuda dil ve boğaz kasları gerginliği azalır. Gevşemiş kaslar  nedeniyle sırt üstü yatınca dil kökü  boğaz arkasına doğru kayar. Alkol ya da bazı ilaçları alındığında kas kontrolü dahada  azalır, horlama artar.

 

  • Boğazdaki dokuların aşırı büyük olması. Büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenidir. Şişman insanlarda kalın boyun dokusu sebep olarak gösterilir. Kist ve tümörlerde nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.

 

  • Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltır ve horlamaya neden olur.

 

  • Solunumda göğüs kafesi vakum etkisi oluşturarak burun ve ağızdan nefes almamızı sağlar. Burun tıkanıklığı olanlarda boğazdaki vakum etkisi, gevşek dokuları hava yoluna doğru daha fazla çeker. Bu nedenle burun açık iken horlamayan kişide burun tıkanınca  horlama başlar. Bu durum  bazı insanların sadece alerjik dönemlerde veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horlamalarını açıklamaktadır. Burun deformasyonlarında,  burun içi kemik ve kıkırdak eğrilikleri olanlarda da  benzer şekilde   horlama  olmaktadır. 


Erkekler neden kadınlardan daha sık oranda horlar?

Bunun nedeni,  her iki cins arasında kas yapısında farklılıklar ve yağlanmanın kadınlarda esas olarak kalça bölgesinde, erkeklerde ise boyun ve karın çevresinde yoğunlaşmasıdır. Kilolu erkeklerde, özellikle sırtüstü yatarken  dilin de arkaya kayması ve uyku ile birlikte yutak çevresindeki yumuşak dokuların ve kasların gevşemesi, karın kitlesinin diyaframa ve göğüs içine baskısı horlamayı artırır.

 

Menopozdan sonra hormonal değişiklikler sonucu kadınların kas yapısı ve yağlanması erkeklerinkine benzemeğe başladığından, belirli bir yaştan sonra  horlama oranı artarak erkeklere yaklaşır.

 

Basit horlamada tedavi gerekir mi?

Uykuda solunum düzensizliklerine neden olmayan  "Basit Horlama"   bazı önlemlerle hafifletilebilir.

Kilo verme, uyku saatlerinden önce alkollü içki almama, akşamları hafif yemekleri tercih etme, yüksek yastıkla yatma, burun açıcı bant ve cihazların kullanımı gibi basit önlemler genellikle  faydalı olmaktadır. 

Horlama sırtüstü pozisyonda daha sık ortaya çıktığından, sırtüstü yatmaya engel olmak gerekir. Bu amaçla sırta tenis topu büyüklüğünde bir top bağlayarak kişinin sırtüstü yatması engellenip horlama önlenebilir. İlk bakışta garip gibi gözüken bu yöntem çoğunlukla etkilidir. 

Horlama artmışsa ve her pozisyonda oluyorsa başka tedavi seçeneklerinden yararlanılır.

Bu amaçla dili bastırarak geriye gitmesini engelleyen, alt çeneyi öne doğru çekerek dil arkası boşluğunu genişleten ağız içi aletler ve bazı ameliyatlar uygulamaktadır.

Bu tür apareylerin basitleri hazır olarak vardır.  Daha detaylı olanları ilgili diş hekimleri tarafından hastanın ağzına uygun ölçüler alınarak yapılır. 

 

Horlama ile birlikte apne varlığı yapılan detaylı endoskopik muayene ve uyku testleri ile belirlenmişse daha ciddi tedaviler gerekir.  Bu tedaviler apne bölümünde anlatılmıştır.

 

Horlayan Kişilerin Alabilecekleri  Genel Önlemler:

İyi bir adale tonusu kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli

Uykudan önce  aşırı sakinleştirici ve uyku derinliğini artıran bazı ilaçlar doktor önerisi dışında alınmamalı

Uykudan önceki  3- 4 saat fazla alkol alınmamalı

Uykudan 2-3 saat önce ağır yemek yememeli

Aşırı yorgunluktan sakınılmalı

Uykuda sırt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmeli.