Hipersomni - Aşırı Uykululuk

Hipersomni, anlam olarak aşırı uyuma ve uygun olmayan ortam ve zamanlarda uyku  ihtiyacının ön planda olması demektir. Birçok uyku hastalığı bu belirtiye yol açmaktadır;

En sık hipersomni sebebi  Narkolepsi-Katapleksi sendromudur.

Gün içinde ortalama 2–3 saat aralıklarla önlenemez uyku ataklarının ortaya çıktığı, bu ataklar dışında da kişinin kendini uykulu ya da yorgun hissedebildiği, hatta uyanıklık içine mikro uyku dediğimiz saniyelik uyku dönemlerinin karışabildiği, daha çok ergenlik ve genç erişkinlik çağlarında başlayan bir hastalıktır. Uykululuğun yanında, kasların aniden gevşemesine bağlı olarak kişinin olduğu yere yığılmasına ve bir süre hareketsiz kalmasına yol açabilen katapleksi de önemli belirtilerden biridir. Katapleksinin daha hafif şekillerinde sadece boyun veya çene kaslarında tonus kaybı (gevşeme) olur. Bu durumda hastanın sadece başı öne veya arkaya doğru düşer ya da çenesi sarkar. Katapleksi genellikle ani duygusal değişikliklerle (üzüntü, korku, kahkaha, ağlama gibi) tetiklenir.

Başka bir belirti uyku paralizisidir (uyku felci). Uykuya dalarken ya da uyanırken kol-bacaklarda ve gövdede tek taraflı veya yaygın, kısa süreli, ani kuvvet kaybıyla karakterizedir. Yine uykuya dalarken veya uyanırken ortaya çıkan, genellikle görsel tipte halüsinasyonlar da hastalığın belirtilerindendir.

Tıkayıcı Tip Uyku-Apne Sendromu da hipersomni sebeplerindendir.  Çeşitli nedenlerle daralmış olan üst solunum yolunun, uyku sırasında geçici olarak kapanıp gece boyunca yüzlerce kez tekrarlayabilen nefes durmalarına yol açması ve bu esnada kandaki oksijen basıncının düşmesi, kalp ritmi ve arteryel basınçta önemli değişikliklerin meydana gelmesiyle karakterize önemli bir hastalıktır. Uyku kalitesi çok düşüktür bu nedenle sabahları dinlenmiş kalkamazlar, gün boyu aşırı uykuludurlar, her fırsatta uyuklarlar.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)