e-Randevu
facebook twiter youtube Google Plus

GRİP AŞILARI

 

GRİP ( İNFLUENZA ) ve GRİP AŞISI


GRİP HANGİ MİKROPLA OLUR?

Grip enfluenza gurubu virüslerin neden olduğu  genellikle sonbahar ve kış aylarında sık görülen ağır bir hastalıktır. Dünyada birçok kez ciddi salgınlar yapmıştır ve yapmaktadır. Domuz gribi ,kuş gribi  bu virüsün yaptığı önemli salgınlardır.

Gripte; basit nezle ve soğuk algınlığından farklı olarak burun akıntısı, tıkanıklık yanında şiddetli kas ağrısı, yüksek ateş ve yoğun halsizlik gibi şikâyetler vardır. Tedavisi tam yapılamazsa zatürre gibi çok daha ciddi hastalıklara ve hatta ölüme sebep olabilir.Grip virüs dediğimiz mikroplarla meydana geldiği için antibiyotiklerin tedavide yararı yoktur.

 

GRİP AŞISI

Grip olmadan önce yapılacak aşı ile enfeksiyon önlenebilir veya hafif geçmesi sağlanabilir. 

Grip aşısının gribi önlemede başarısı %70, ciddi hastalık oluşumu ve ölümü azaltmada başarısı %80 oranındadır.

Aşı Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırma ve değerlendirme sonuçlarına göre her yıl yenilenmekte ve o yıl salgın yapması beklenen grip etkeni  tiplerini içermektedir. 

 

Aşılar tavuk yumurtası embriyosunda üretilir. Ölü ve canlı olmak üzere 2 çeşit grip aşısı vardır. Ülkemizde ölü aşı vardır ve iğne ile yapılır. Canlı aşı bazı ülkelerde vardır ve burun içine sıkılarak yapılır.  

Ülkemizdede  bulunan  grip aşıları önceki yıllarda 2 Enluenza tip A  ve 1 Enfluenza tip B  suşu içeren  (Trivalan)  aşılardı.

Bu yıl 1 enfluenza tip b suşuda ilave  edilerek  4 çeşit grip aşısı içeren (Quadrivalan - Tetra) aşı üretilmiştir.

 

Yeni üretilen 4 lü aşı aşağıdaki suşları içermektedir 

-İnfluenza A (H1N1)

-İnfluenza A (H3N2)

-İnfluenza B (Viktoria)

-İnfluenza B (Yamagata)

 

GRİP AŞISI NE ZAMAN YAPILMALI

 

Grip aşısının her yıl grip mevsimi başlamadan yani risk döneminin başında yapılması önerilir. Ülkemizde grip salgınlarının başlamasından önceki Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayları en uygun aylardır. Ancak kişi gribe yakalanmamış ise aşılama, grip sezonunun sonuna yani şubat , mart aylarına kadar uygulanabilir.

 

GRİP AŞISI KİMLERE YAPILMALI

Grip hastalığının tüm topluma yayılmasında en önemli etken olan okul, işyeri, kreş, kışla gibi toplu yaşam yerlerinde bulunan kişilerin mutlaka aşılanması önerilmektedir

Yapılan araştırmalar sonucunda 6–23 ay arası çocuklarda grip hastalığının çok ağır geçtiği saptandığı için 2002 yılından itibaren Dünya Sağlık Örgütü, bu yaş grubundaki sağlıklı çocukların her yıl grip aşısı olmasını önermektedir.

 

AŞIYI KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR:

 

UYGULAMA YOLU ve METODU :

Grip aşısı kullanımında yaş gruplarına göre bazı farklılıklar vardır;

 

OLASI YAN ETKİLER:

Tüm diğer ilaçlar ve aşılar gibi, Grip aşısı da içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkilere neden olabilir. Bunlar hafif ve orta şiddette gelişebilen yan etkilerdir ve tedavi gerektirmeden genellikle 1–2 gün içinde kendiliğinden düzelir.

Aşı uygulanan yerde görülen bölgesel belirtiler;

Genel belirtiler :