FİSSÜR ÖRTÜCÜ ve FLUORİD İLE DİŞLERİNİZİ KORUYUN

Koruyucu dişhekimliği, ağızda ilk dişin sürmesiyle başlayıp ömür boyu devam eden kontrol ve tedavi kavramıdır. Oluşabilecek problemleri erken zamanda tespit edip bunların engellenmesi önceliklidir, sürekli ve düzenli kontrollerin yapılması ile de bu durum sağlanmaktadır.

Koruyucu dişhekimliğinin avantajları, sağlıklı diş ve çene yapılarına sahip, mutlu gülebilen, konuşabilen bireyler olmasını sağlamak ve ebeveynler açısından ise daha kolay, daha ucuz ve daha az zamanda çocuklarının sağlıklarına kavuşmalarıdır.  

Ağız Hijyeni

Çocuğunuzun ilk dişleri ağıza sürdüğünde (ortalama 6 -8 aylık), temiz bir tülbent veya gazlı bez ile diş yüzeylerini ve diş etlerini temizleme işlemine başlanmalıdır.
Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5 -3 yaşında) başlanması önerilir.
      
Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Genelde bu dönem için uygulanılan ve araştırmalar sonucu çocukların en kolay kavraya bildikleri teknik dişler birbirleri ile kontaktayken arka gruplardan başlanarak aşağı, yukarı ve küçük dairesel hareketler ile tüm dişlerin ön yüzeylerin fırçalanmasıdır.

Daha sonra ağız bir miktar aralanıp dişlerin damak ve dil tarafına bakan iç yüzeyleri en son olarak da çiğneme yüzeyleri fırçalanır. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Etkili bir fırçalama için diş temizliği okul çağına kadar Anne-Baba yardımı ve gözetiminde olmalıdır. Çocuğun diş fırçası yaşına ve ağız büyüklüğüne uygun olmalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce, üçer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi yeterlidir. Diş fırçalama alışkanlığı çocukluk döneminde kazanılmalıdır.  

Fissür Örtücü Ve Fluorid Uygulaması

Koruyucu uygulamalar içerisinde en yaygın ve etkili olanlardan birisi; “FİSSÜR ÖRTÜCÜ" dediğimiz malzemedir. Çürükler genellikle azı ve küçük azı dişlerinin fissür denilen oluk bölgesinde başlar. Fissür anatomik olarak fazla girintili çıkıntılı olabilir bu durum bu bölgeye mikrop, yemek artığı vs. nin tutuculuğunu arttırır. Bu malzemeyle olukların üzeri kapatılarak bu bölgeye sızıntı engellenir ve çürük başlaması önlenir. Bu işlem henüz çürük başlamadan yeni sürmüş olan tüm azı ve küçük azı dişlerine uygulanmalıdır. Kısa ve acısız bir uygulamadır.

Çürük olusumunu yavaslatan başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Dişlere yüzeysel “FLUORİD” uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır. Çocuklar için jel, gargara, vernik gibi çeşitli formları ve çilekli, kayısılı, portakallı gibi çeşitli tatları mevcuttur. Hekim kontrolünde 6 aylık periyotlar ile uygulanır.  

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)