e-Randevu
facebook twiter youtube Google Plus

EVDE UYKU TESTİ VE APNE LİNK CİHAZI KULLANIMI

 

Uyku laboratuarında yapılan polisomnografik uyku testine göre daha az sayıda elektrotla evde uygulanabilen tarama ve kontrol amaçlı testtir. Temel olarak nefes durmaları ve zayıflıklarını ( apne hipopne) , kan oksijen durumunu nabız ve ritim değişiklikleri belirlenir. 

Uyku laboratuarında gece kalamayacak olanlara,daha ileri bir polisomnografik uyku testi yapılıp yapılmayacağına karar verilmek amacıyla tarama testi olarak yapılır.

Uygulaması ve değerlendirilmesi daha kolaydır.Test cihazı hastaya detaylı olarak anlatılır.Tüm gece boyu kullanılır. Merkezimizde uyguladığımız 8 kanal cihaz yanında metabolikj holter de uygulayarak kişinin hareket, dinlenme ve uyuma süreleri ile harcanan enerji miktarı ve bazal metabolizma hızıda belirlenerek sonuçların daha aydınlatıcı olması  sağlanmaktadır.

 

EVDE UYKU KAYIT CİHAZI

Cihazın gece normal yatağa giriş saatinden itibaren kalkıncaya kadar olan zaman diliminde tüm gece takılı bulundurulması gerekir. Cihazınız pillerini kayıt işlemine başlarken takıp, kayıt işlemi bittikten sonra çıkarılmalı, cihazla birlikte merkezimize ulaştırılmalıdır.

İYİ UYKULAR DİLİYORUZ….

 

KAYIT CİHAZININ BAĞLANMASI

 

 

Cihazı uygun bir pozisyona getirmek için bir aynanın önünde duruşa göre ayarlanmalıdır.

ApneaLink kayıt cihazı kendi kemeri yardımı ile göğüs üzerinize gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Kemer göğüs arkasından öne doğru getirilerek kayıt cihazının ayraçları yardımı ile sabitlenir,
 

 

 

 

 

 

 

 

NAZAL KANÜLÜN BAĞLANMASI

 

Nazal kanülü ucundaki ince iki tüp bitiş noktaları yukarı doğru değil, aşağı doğru dönük şekilde burun deliklerine yerleştirmek gerekir. (Şekil; 1 ). Kanülün uzantısı kulakların arkasından geçirildikten sonra baş etrafında çevirmeden öne çene altına doğru getirilerek üzerindeki ilmik sıkıştırılır.

 

NABIZ SENSÖRÜ VE OKSİMETRENİN BAĞLANMASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hasta kendinden yapışkanlı olan nabız sensörü aparatını sol elin yüzük parmağına takmalıdır. Aparat üzerindeki parmak işareti tırnak üzerine gelecek şekilde katlanır. Nabız sensörü kablosu cihazın girişine yerleştirilir. Cihaz çalıştırıldığında nabız sensörünün üzerindeki kırmızı ışık yanacaktır.

 

KAYIT BAŞLAMA VE SONLANDIRMA İŞLEMİ

 

 Kayıt işlemine başlarken yeşil ışık yanıncaya kadar Start/Stop butonuna basılır. Daha sonra buton bırakılır.

Yeşil ışık kayıt işlemi başladıktan yaklaşık 10 dakika sonra sönecek ve solunumu kayıt edecektir.

Eğer yeşil ışık yanmaya devam ediyorsa, kayıt yapılmıyor olabilir. Nazal kanülün doğru olarak takılıp takılmadığı kontrol edilmelidir.

 

Eğer uzun süreli olarak kırmızı ışık yanarsa, oksimetrenin ve nabız sensörünün doğru olarak bağlanıp bağlanmadığı kontrol edilmeli ve düzeltilmelidir. Eğer ayarı doğru olarak yapılmışsa 5–10 saniye içerisinde yeşil ışık yanacaktır.

Eğer hiçbir şekilde ışık yanmıyorsa cihazın pilleri yanlış yakılmış veya yetersiz olabilir. Ya da cihaz ile ilgili bir sorun olabilir.

 

Testiniz bittikten sonra kayıt işlemini sonlandırabilmek için, Start / Stop butonuna ışık sönünceye kadar 3 defa basınız.

 


APNEALINK CİHAZI KAYIT İŞLEMİ İLE İNCELENEN ÖZELLİKLER