e-Randevu
facebook twiter youtube Google Plus

DENGE SİSTEMİNİ ETKİLEYEN DURUMLAR

 

Kan Dolaşımı

Dolaşım bozuklukları, sersemlik yaratan rahatsızlıkların başında gelir. Beyne yeteri derecede kan gelmezse sersemlik hissi başlar.
Hemen hemen herkes, otururken veya yatarken ani şekilde ayağa kalktığında bunu hissetmiştir. Fakat bazı kimselerde, sürekli olan rahatsızlıklarının yol açtığı dolaşım bozuklukları devamlı vardır. Yüksek kan basıncı, şeker hastalığı veya yüksek kan kolesterolü olan kişilerde, dolaşım bozukluğu, beyin kan akımının azalması sık olarak görülür. Kalp yetmezliği veya kansızlık olan kişilerde de benzer bulgular vardır.
Nikotin, kafein gibi bazı uyarıcılar ve ilaçlar, beyin kan akımını azaltır. Aşırı tuz tüketimi de dolaşım azlığına yol açar.
Psikolojik stres, gerginlik ve endişe gibi durumlar, damarlarda spazm yaratarak, dolaşım bozukluğuna yol açabilir.
İç kulak, dolaşım bozukluklarına karşı çok hassastır ve beyinde olan dolaşım bozukluklarından da direkt olarak etkilenir. İç kulak kan akımında bir problem olursa, sersemlik yanında  "baş dönmesi" ortaya çıkar. 


Travma

İç kulağı etkileyen kafatası kırığı, belirgin, şiddetli ve dayanılması zor olan baş dönmesi ile işitme kaybı oluşturur. Sersemlik haftalar sürer; zamanla sağlam taraftaki iç kulak  diğer tarafın yapamadığı görevlerini üstlenir ve şikayetler hafifler.


İltihap

Basit nezle ve gribe yol açan  bazı virüsler, iç kulağa ve beyne giden sinirleri etkileyebilir. Bu durumda baş dönmesine yol açar, fakat işitme çoğunlukla normal kalır.

Bakteri mikropları ile oluşan orta kulak iltihabına, iç kulağa ilerlerse oldukca rahatsız  edicidir. İleri derecede işitme kaybına hem de baş dönmesine yol açar. Sersemlik hissinin şiddeti ve süresi, kafatası kırıklarında olduğu gibidir.


Alerji

Alerjik oldukları yiyecek,toz, mantar, çiçek poleni gibi  bazı maddelere alerjik  olanlar bu alerjik maddelerle karşılaşınca, sersemlik hali veya baş dönmesi oluşabilir.


Nörolojik Hastalıklar

Multipl skleroz, tümör gibi beyin ve  sinirleri etkileyen pek çok nörolojik hastalık, başdönmesi ve denge bozukluklarına yol açabilirler. Nadir görülmelerine rağmen, başdönmesi dengesizlik şikayeti  olanlarda mutlaka bu tür nörolojik hastalıklar da olabileceği düşünülmelidir.