DİL, KONUŞMA ve SES BOZUKLUKLARI

 

 

 

 

 

 

 

Ses  Bozuklukları

Ses; günlük hayatta iletişimimizi sağlayan, çevremize kim olduğumuzu gösteren bir araçtır ve parmak izi gibi kişiye özeldir. Sesimizdeki herhangi bir problem iletişimimizi belirgin olarak etkiler.

Ses ile ilgili hastalığı olanlar; ses yorgunluğu, zayıflığı, titremesi (vokal tremor), kısıklığı, gerginliği, frekans bozuklukları, çatallaşması, boğazda rahatsızlık hissi veya ağrı, yutma güçlüğü gibi şikâyetlerle uzmana başvurmaktadır. Bu şikâyetlerin çoğu tedavi edilebilir hastalıklardır.
Uzman doktorlarımız ve uzman ses terapistimiz tarafından fexible endoskopi, stroboskopi ve bilgisayarlı ses analizi gibi en yeni teknolojik olanaklar kullanılarak muayene edilmektedir. Tanıya göre ses terapisi ve/veya ilaç tedavisi uygulanmakta gerekli görülen durumlarda mikroskopla ve lazerle ses teli ameliyatları yapılmaktadır. 

Dil ve Konuşma Bozuklukları
Dil ve konuşma bozuklukları, konuşulanları anlama, kendini ifade etme ya da her iki alanda birden görülen problemleri içerir.

  • Akıcılık Bozuklukları (Kekemelik vs.): Konuşma ve okuma sırasındaki kekeleme hece yüzdeleri hesaplanarak, kişinin kekemeliğinin derecesi tespit edilir.
  •  Gecikmiş Dil ve Konuşma (Çocuğun Konuşmasının Akranlarından Geri Olması):Konuşması gecikmiş olan çocuklarda, genel ve dil gelişimlerini değerlendirmek üzere bazı testler yapılır. Konuşmasının akranlarından geri olmasına neden olabilecek faktörler değerlendirilir.
  •  Artikülasyon Bozuklukları (Sesleri Doğru Şekilde Söyleyememe); Öncelikle hangi seslerde problem olduğu bazı testlerle belirlenir. Testler, değerlendirmeler sonucunda kişiye özel uygun terapi yaklaşımı belirlenir ve uygulanır.

Ses ve konuşma bozukluğu nedeniyle merkezimize sık başvuran hasta  gurupları

• Sesini Çok Kullanan Meslek Mensupları:                                                                          

Öğretmen, avukat, satış elemanı, çağrı merkezi çalışanları, sigortacı vs. Ses yorgunluğu, yüksek sesle veya uzun süre konuşma zorluğu, ses kısıklığı gibi sıkıntılar ile sık karşılaşırlar.

• Ses Teli Ve Gırtlak Hastalıkları Olanlar: 

Nodüller, polipler, reinke ödemi, laringofarengeal reflü, ses yaşlanması, kistler, granulomalar, papillomlar, kanser.

• Sigara, Kirli Hava ve Uçucu Kimyasal Maddeli Ortamlarda Bulunanlar:  

Sigara içenler, sigara ve dumanlı ortamlarda bulunanlar, kimyasal madde fabrika ve tesislerinde çalışanlar, maden işçileri.

 Profesyonel Ve Amatör Ses Sanatçıları:

Ses aralık bozuklukları, performans yorgunluğu, ses kalite bozuklukları gibi yakınmaları olanlar.

• Nörolojik Ses Bozuklukları:

Spasmodik disfoni, vokal tremor (ses titremesi), ses teli hareket zayıflığı veya felci.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)