ÇOCUKLARDA KEKEMELİK TERAPİSİ

Okul öncesi dönem çocuklarda kekemelik tedavisi genellikle başta anne-baba olmak üzere çocuğun etrafındaki yetişkinlerin eğitilmesine yöneliktir.

Bu dönemde pek çok çocukta görülebilen ve “gelişimsel akıcısızlık” denilen konuşma akıcısızlıkları yetişkinlerin yanlış tutumları nedeniyle kalıcı hale gelebilmektedir. En sık yapılan hatalar; çocuğa “heyecanlanma, yavaş konuş, güzel konuş” şeklinde telkinlerde bulunulmasıdır.

Bu gibi uyarılar çocuğun konuşmasını düzeltmeye yaramaz. Tam tersine çocuk üzerinde olumsuz etki yapar ve problemin kalıcı olmasına neden olabilir. Yetişkinlerin en çok yaptığı yanlışlardan biri de çocuğun kekeleyerek konuşmasını engellemek için onun yerine söyleyeceği şeyi söylemek yönündedir. Böyle davranmakla çocuğa yardımcı olduğunu sanan yetişkinler konuşmasını engelleyerek çocuğun daha da agresivleşmesine neden olmaktadırlar. Yapılabilecek en doğru davranış hiç bir şey yokmuş gibi çocuğun konuşmasını dinleyip normal bir şekilde konuşmaya devam etmektir. Çocuğa konuşmasıyla ilgili hiç bir yorum ya da eleştiride kesinlikle bulunulmamalıdır.

Okul öncesi dönemde 4 yaşından itibaren terapiye başlanabilir. Çocuklar yaklaşık olarak 4 yaşına geldiklerinde sözcük dağarcıkları ve gramer yapıları yeterli düzeye erişmiş olur. Dikkat süreleri uzamıştır ve bir yabancıyla iletişim kurmakta zorlanmazlar, verilen görevleri anlayıp yerine getirebilirler. Bu nedenlerden ötürü 4 yaşından önce terapiye başlamak anlamlı değildir.

Terapi programı, çocuğun konuşma davranışını şekillendirmeye yönelik davranışçı terapi tekniklerinin programı evde uygulayacak olan yetişkine uygulamalı olarak öğretilmesini içerir. Programı uygulayacak olan çocuk ve yetişkin haftada bir kez terapiye gelir. Terapist çocukla çalışırken ebeveyni izler, daha sonra aynı çalışmayı terapistin önünde tekrar eder. Terapi süresi 45dk dır. Her seansta gösterilen çalışma biçmi bir hafta boyunca evde uygulanır. Yeterli düzeye ulaşıldığında bir sonraki aşamaya geçilir. 4 yaşından önce başlayan kekemeliklerde, anne-babalara çocuklarının konuşma bozukluğunun şiddet ve sıklığını nasıl takip edebilecekleri konusunda bilgi verilir ve belli aralıklarla kontrole çağrılır.

 

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)