ÇOCUK VE ERGENLERDE SES TERAPİSİ

Çocuklarda görülen ses bozuklukları

Çocuklarda görülen ses bozuklukları sesin kötü ve yanlış kullanımından kaynaklanmaktadır. Sürekli ya da sık sık ses kısıklığı yaşayan çocuklar, çok konuşan, yüksek sesle konuşan, istekleri yapılmadığında ağlayarak tepki gösteren çocuklardır. Genellikle ilgi odağı olmaktan hoşlanırlar ve bunu da sürekli konuşarak ya da yüksek sesle konuşarak yapmaya çalıştıklarından ses problemi yaşarlar. Bu çocuklar konuşma tarzlarının farkında değillerdir. Ebeveynlerinin ya da öğretmenlerinin uyarılarına rağmen konuşma alışkanlıklarını değiştirmezler.

Ses terapisinde, çocuğa konuşmanın nasıl gerçekleştiği, konuşurken hangi organlarını ne şekilde kullandığı, yanlış/kötü kullandığında neler olabileceği resimlerle anlatılır. Ses tellerine zarar veren davranışlar ve ortamlar hakkında ayrıntılı bilgi verilir. Çocuğun kendi ses kullanımı hakkındaki farkındalığı ve kontrolü geliştirilmeye çalışılır.

Çocuklarda ses terapisi, haftada bir kez görüşülmek şartıyla  ortalama 4 hafta sürer. Haftada bir kez görüşülmesi ve 4 seansın hiç ara vermeden yapılması çok önemlidir. Aksi taktirde çocuklar programdan uzaklaşabilmektedir. Terapide verilen görevlerin eksiksiz yapılması ve istenen bilgi formlarının düzenli tutulması terapinin etkinliği açısından önemlidir.

 

Ergenlerde görülen   ses  bozuklukları

Ergenlik döneminde erkek çocuklarda görülen ses bozukluğu “püberfoni” ya da “mutasyonel falsetto” denilen erkek – kadın sesi arası tiz ses kullanımı durumudur. Bazı erkek çocukları ergenlik dönemindeki hızlı büyüme sürecinde gırtlağın aniden büyümesiyle birlikte seslerinin aniden kalınlaşmasına uyum sağlayamazlar. Eski çocuk seslerini korumaya çalışırlar ve tuhaf bir ses çıkarırılar. Bu problem %90 oranında bir seansta düzeltilebilmektedir. Aşırı dirençli vakalarda 3 seansa kadar uzayabilir. 3 seansta düzelmemesi durumunda endokrinolojik ya da psikolojik durumlar düşünülüp refere edilir.

 

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)