BURUN DAMLASI BAĞIMLILIĞI

Doktorların burunla ilgili bazı hastalıklarda önerdikleri efedrin içerikli burun açıcı damlalar burun içine püskürtüldüğünde geniş bir alana ulaşıp hastalık nedeniyle şişmiş ve burun tıkanıklığına neden olmuş burun etlerini küçültürler.
 

Hangi damlalar bağımlılık yapar?

Ancak bu tür içinde efedrin bulunan damla ve spreyler uzun süre ve yüksek dozda kullanıldıklarında burun içinde zedelenmeye ve burun etlerinin daha çok şişmesine giderek tıkanıklığın daha da artmasına yol açarlar.    Burun daha çok tıkanınca daha fazla ilaç kullanma ihtiyacı olur ve giderek bu bir bağımlılık haline dönüşür. Sık damla kullanımı yalnızca tıkanmaya değil burun içinde zedelenmeye neden olduğundan, burun kanamaları, burun içinde yanma ve batma hissi, burunda kabuklanma, koku duyusunda azalma, koku alamama gibi şikâyetlere da neden olabilir.

Birçok kişi tarafından basit bir yöntem olarak görülen burun açıcı damla-spreyler aslında sanıldığı kadar masum değildir. Bu ilaçların birçoğu tansiyon yükselmesine neden olabileceğinden tansiyon sorunu olanlarda ve kalp hastalarında gelişigüzel kullanımı önemli risk oluşturur.

Bağımlılıktan nasıl kurtulunur?    

    Her bağımlılık gibi burun damlası bağımlılığından kurtulmak da sanıldığı kadar kolay değildir. Bağımlı birçok kişi özellikle geceleri burun tıkanıklığı ve damla damlatma ihtiyacı artmaktadır.

    Bu alışkanlıktan kurtulmanın birkaç hafta zorluğu göze alarak ilaç kullanımını tümü ile kesmektir. Bu dönemde tıkanıklık yakınmalarını bir ölçüde rahatlatabilmek amacı ile okyanus suyu spreyler, anti-alerjik burun spreyleri ve bazı ilaçlar kullanmak gerekebilir.
    Ofis, ev ve başka ortamlarda klimalar, ısıtıcılar nedeniyle kapalı alanlardaki kuru hava burun tıkanıklığına, burun içi mukozasının kurumasına ve özellikle nezle gibi hastalıkların etkisiyle daha uzun süren burun tıkanıklıklarına neden oluyor. Bu nedenle ısıtıcıların ve kaloriferlerin üzerinde mutlaka su bulundurup bulunduğunuz odanın havasının yeterince nemli olmasın sağlanmalıdır.

Unutmamalıdır ki burun damlalarına bağımlı olmamanın en kolay yolu doktora danışmadan bu tür ilaçları kullanmamaktır.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)