e-Randevu
facebook twiter youtube Google Plus

BAŞ DÖNMESİ OLAN HASTANIN MUAYENESİ

Baş Dönmesi ve Denge Problemi Olan Hastada Muayene

 

Öncelikle detaylı olarak hastanın sersemlik hissinden ‘ne kastettiği, ne kadar zamandır olduğu, ne gibi bir problem yarattığı, ne kadar sürdüğü, bulantı veya kusma ile birlikte olup olmadığı, beraberinde işitme kaybı, çınlama varlığı sorgulanmalıdır. 

Genel sağlık durumu, kullanılan ilaçlar, kafa travmaları, son zamanlarda geçirilen  iltihabi hastalıklar ile sinir sistemi hakkında bilgi alınmalıdır.


Baş dönmesi görülebilen bir problem olmadığı, sadece hasta tarafından hissedilen bulgu olduğu için mümkün olduğunca çok bilgi edinilmeli, hastanın hikayesi ve öz geçmişi sabırla dinlenilmelidir. 


Muayenede Ne Yapılır?

Baş dönmesi eğer iç kulaktaki bir hastalığa bağlı ise dış ve orta kulakta hastalık yoksa  kulak muayenesinde problem görülmez. Sadece dış kulak ve orta kulak kaynaklı problemlerde iltihap, travma, tümör gibi hastalıklarda, muayenede belirli bulgulara ulaşılabilir.

Baş dönmesinin aktif olduğu dönemlerde ''Nistagmus'' olarak adlandırılan  teşhis için çok önemli olan anormal göz hareketleri saptanabilir. Bu göz hareketlerinin yönü ve şekli hangi kulağın hasta olduğu veya baş dönmesinin kulak dışı bir nedene bağlı olup olmadığı hakkında çok önemli bazı bilgiler verebilir. Muayenenin devamında gözler kapalı nokta tayini, ayakta durma, yürüme gibi bir seri test uygulanır.