BADEMCİK ve GENİZ ETİ AMELİYATI

Bademcik ve geniz eti ameliyatları çocukluk çağı başta olmak üzere en çok yapılan ameliyatlar arasındadır. Tıp alanındaki gelişmeler sayesinde bademcik ameliyatının tekniği de gelişmiştir. Özellikle lazer tekniğinin devreye girmesi, radyo frekans, kobülasyon ve  termal welding denilen yöntemlerin  kullanılması ameliyatları tümüyle değişmiştir ve pek çok yeni açılım sağlamıştır.

 

Bademcik ve geniz eti ameliyatları, genel anestezi altında yapılmalıdır.

Bademcik ameliyatları çok özel durumlar dışında genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Daha önceleri lokal anestezi uygulanarak da yapılabilen bu ameliyatlar genel anestezideki gelişmeler, ameliyathane imkanlarının artması, yeni teknolojilerin kullanılması ile  genel anesteziyi rutin  hale getirmiştir.

Yapılan bademcik ameliyatlarının büyük çoğunluğu halk arasında lazer olarak adlandırılan termal welding sistemiyle yapılmaktadır. Bademcik dokusunu normal bıçakla ya da makasla kesmek yerine yeni cihazları kullanarak, alınacak dokuyu kanatmadan kesmek veya çıkartmak mümkündür. Bu yöntemin en önemli avantajı ise kanama olmaması ve bademciğin tamamen alınmayacağı durumlarda bir kısmını çıkartmaya olanak sağlamasıdır. Geniz eti ameliyatında da benzer modern yaklaşımlar vardır. Kobulasyon ya da radyo frekans kullanılabilir. Fakat bademcik ameliyatlarındaki kadar fazla bir üstünlüğü yoktur. Şimdilik geniz eti ameliyatında klasik yöntem uygulanarak da aynı sonuçlar alınmaktadır.

 

Tedavi edilmeyen geniz eti hastalıkları ve büyümeleri işitme kayıplarına yol açabilir.

Bademcik ve geniz eti ameliyatları özellikle çocukluk çağında son derece önemlidir. Geniz eti büyümesi   burun solunumunu azaltır, gece yeteri kadar oksijen alınımını etkiler  aynı zamanda kulaklarda  sıvı birikimi yaparak işitmeyi bozabilir. Özellikle 1,5-2 yaşında büyümeye başlar ve birçok çocukta vardır, fakat bazılarında çok büyür. Burnun tıkanmasına, iyi nefes alamamaya, geniz akıntısına ve sık nezle-grip gibi burundan kaynaklanan enfeksiyonlara neden olabilir. Bunların yanında kulakta sıvı birikmesi de görülebilir. Kulakta sıvı birikmesi  uzun dönemde; işitme kaybı, zarda çökme ve yapışmalara neden olur. İşitme azalır. Çocuklarda bu tür problemler var ve ilçala tedavilere cevap vermiyor ise mutlaka geniz eti alınmalıdır.

 

Sık bademcik iltihapları birçok romatizmal hastalığa ve ciddi böbrek problemlerine neden olabilir.

Bademciklerde oluşabilecek en önemli sorun kronik enfeksiyon odağı haline gelmesidir. Mikroplar bademciklere yerleşip kronikleşerek ilaçla tümüyle ortadan kaldırılamaz hale geldiğinde vücuda zarar vermeye başlar. Kalpte, eklemlerde ve böbreklerde romatizmal hastalıklara ( kalp kapakçık hastalığı, romatoid artrit, nefrit vb. ) neden olabilir. Bu durumlarda eğer bademcik normal görevini yapamıyorsa, mikroplara karşı koruyucu sistemi harekete geçiremiyorsa ve mikropları içinde barındırıyor hale gelmişse mutlaka alınması gerekir.

Oluşabilecek diğer sorun ise bademciklerin iltihap olmasa bile aşırı büyük olmasıdır. Sıklıkla geniz etinde  büyüme ile birliktedir. Bazen bademcikler ve geniz etleri  o kadar büyüktür ki yutmaya, nefes almaya, gece nefes alınmasına engel olabilir. Uyku ve iştah aşırı etkilenir. Baş ve boyunda  ciddi gece  terlemeleri   olabilir. Uzun dönemde  çocuğun çene, diş ve yüz yapısını bozar. Eğrilikler ve ağız kapanma sorunları oluşur. Bu durumda da ameliyat şarttır.

 

Gerekli durumlarda 3 yaşından önce de bademcik ve geniz eti ameliyatı yapılabilir.
Bademcik  ve geniz eti ameliyatının temelde bir yaşı yoktur. Çünkü bademcikler 3 yaşına kadar görev yaparlar. 3 yaşından sonra görevleri giderek azalır, ergenlik döneminde tümüyle ortadan kalkar.Geniz  etinin bilinen çok belirgin bir görevi yoktur. Kimi çocuklarda daha 3 yaşına gelmeden de ciddi sorunlar oluşabilir. Bu durumda 3 yaşını beklemeden, daha öncesinde de bademcik ve geniz eti ameliyatı yapılabilir.

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)