BADEMCİK - GENİZ ETİ AMELİYATI SONRASI ÖNERİLER

Aşağıda verilen bilgiler ve öneriler ameliyattan en iyi sonucun alınması için hazırlanmıştır. Dikkatle okunmalı ve özenle uygulanmalıdır. 

 • Ameliyattan sonra, 3 saat bir şey yenilmemeli ve içilmemelidir. Özellikle çocuk hastalarda 1–2 saat süreyle huzursuzluk, ağlama olabilir; ilk gün anestezinin ve yutulan hafif kanın etkisiyle bulantı ve kahve telvesi gibi kusma olabilir. Önemli değildir. Ancak kusma artıyorsa, ağızdan veya burundan taze kan geliyor ve kanama bir süre devam ediyorsa mutlaka doktora haber verilmelidir.
 • Çok özel durumlar dışında hastanın gece hastanede kalmasına gerek yoktur. Anestezi etkisi geçince, ağızdan beslenme başladıktan sonra, aynı gün taburcu olur. Bademcik ve geniz eti ameliyatı olanlara ilk 3 gün, sadece geniz eti ameliyatı olanlara ise 1 gün süt, püre, meyve suyu, çorba, yoğurt, muhallebi, makarna gibi ılık ve soğuk, yumuşak, sulu, tanesiz ve boğazı çizmeyecek gıdalar verilir.Kesinlikle sıcak yiyecek ve içecek verilmemelidir. Ağrıyı artırabileceği için, ekşi ve asitli gıdalar,  kola, gazoz, asitli meyve suları, ekşi ayran içilmemelidir. 3 günden sonra yavaş yavaş diğer gıdalara geçilebilir.
 • Arzu ediliyorsa ya da söz verilmişse dondurma istenildiği kadar  yenebilir. Çiklet çiğnemek yutkunma açısından faydalı olacaktır.
 • İlk günlerde özellikle büyük hastalarda yutkunurken çok ağrı olacaktır. Ağrı kulaklara vurabilir endişe edilmemelidir. Tavsiye edilen ağrı kesici ilaçları tam olarak kullanmak gerekir. Ağızdan kullanılan ağrı kesici ilaçlara rağmen ağrı çok  oluyorsa ya da ağrı nedeniyle ilaçlar tam içilemiyorsa, ağrı kesici fitil konulabilir veya iğne yapılabilir. Kanamayı artıran ilaçlar (aspirin ve benzerleri) kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Bazı hastalarda ameliyat sonrası koruyucu bir antibiyotik gerekebilir.Eğer antibiyotik önerilmişse düzenli bir şekilde, doz tamamlanıncaya kadar tam olarak kullanılmalıdır.
 • İlk günlerde bademciklerin yerleri beyazlaşır, bu iltihap değildir, ağız içi yaraları beyazlaşarak iyileşir. Ağız kokusu olabilir. Bu nedenle özellikle büyüklerde sık sık ağız temizlenebilir veya gargara, spreyler kullanılabilir.
 • Bol miktarda su ve sulu gıdalar içilmelidir. Yeterli miktarda sıvı alınmazsa ateş yükselebilir, hastalık hali artabilir.
 • Ameliyattan iki gün sonra sıcak olmamak şartıyla duş yapılabilir.
 • Kulağa tüp takılmış ya da kulak zarı çizilmişse ameliyat sonrasında kulaktan az miktarda kanlı akıntı gelebilir; önemli değildir. İlk kontrole kadar kulağa su kaçmaması için duş yapılmamalı; yapılacaksa tıkaçla kulak kapatılmalıdır.
 • Ameliyattan sonra birkaç hafta süreyle seste değişme, boğukluk veya incelme olabilir. Bunlar boğaz ve genizde oluşan boşluk nedeniyle olup geçicidir, tamamen düzelir.
 • Sadece geniz eti ameliyatı yapılmış ise, iyileşme süresi 1–2 gündür. Bademcik ameliyatlarında  ise çocuklarda iyileşme süresi 3–5 gün iken, büyüklerde 10 güne kadar uzayabilir.
 • İlk kontrol bir hafta  sonra ‘ENT Kulak Burun Boğaz Merkezi`nde yapılacaktır


 

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)