e-Randevu
facebook twiter youtube Google Plus

ARAÇ TUTMASI NEDİR - NE YAPILABİLİR?

 

Araç Tutması neden Oluşur

Araç tutması, çoğunlukla sadece can sıkıcı bir durum olarak ortaya çıkar. Sıklıkla altında yatan önemli bir hastalık yoktur.

Bazı kimseler, uçakta, arabada, , gemide, dönme dolaplarda başdönmesi, aşırı bulantı hisseder hatta kusarlar.

Birçok kişi aynı rahatsızlığı yaşar, ancak bazı kişilerde şikayetler aşırıdır ve yaşam kalitesini bozabilir. Kendilerini hiçbir şey yapamayacak, hareket edemeyecek kadar kötü hissedebilir, hatta şikayetleri birkaç gün  sürebilir.


Ne Yapabilir?

Seyahat ederken kitap dergi okunmamalı, gidiş yönünün tersi yönde oturulmamalıdır. Araçta, mümkünse önde oturulmalı ve ileriye, yola bakılmalıdır. Etkilenmemek için  araç tutması olan yolcuya bakılmamalı ve onunla konuşulmamalıdır.

Gemide güverteye çıkarak ufka , uçakta ise  pencere kenarına oturarak dışarıya bakılmalıdır.. Uçakta, hareketin nispeten en az olduğu kanat üzerinde bulunmakta  rahatlatıcıdır.

Seyahatten hemen önce veya seyahat esnasında, mideye dokunabilecek,asitli, baharatlı, kokulu ve yağlı yiyeceklerden sakınılmalıdır.
Hekimin  tavsiye ettiği, araç tutması için olan ilaçlardan yolculuğa başlamadan önce almak şikayetleri  büyük  ölçüde  azaltacaktır.