Araç Tutması Nedir

araç tutması ile ilgili görsel sonucu

Araç Tutması Nedir?   Neden Oluşur?  İç Kulak hastalığımıdır?

Bazı kimseler, uçakta, arabada, , gemide, dönme dolaplarda başdönmesi, aşırı bulantı hisseder hatta kusarlar. Birçok kişi aynı rahatsızlığı yaşar, ancak bazı kişilerde şikayetler aşırıdır ve yaşam kalitesini bozabilir. Kendilerini hiçbir şey yapamayacak, hareket edemeyecek kadar kötü hissedebilir, hatta şikayetleri birkaç gün  sürebilir.

Araç tutması denilen bu durum  ic kulakta denge sisteminin  asiri duyarliliginden olusur. Onemli bir hastalik belirtisi degildir. Genellikle altında yatan önemli bir hastalık yoktur. Sadece can sıkıcı, rahatsiz edici ve yasam kalitesini bozan bir durum olarak ortaya çıkar. Cok nadiren bazi  ic kulak denge sistemi hastaliklari bu duruma yol acabilir.


Ne Yapabilir?

Seyahat ederken kitap dergi okunmamalı, gidiş yönünün tersi yönde oturulmamalıdır. Araçta, mümkünse önde oturulmalı, ileriye, yola  dogru bakılmalıdır. Etkilenmemek için  araç tutması olan yolcuya bakılmamalı ve onunla konuşulmamalıdır.

Gemide güverteye çıkarak ufka , uçakta ise  pencere kenarına oturarak dışarıya bakılmalıdır.. Uçakta, hareketin nispeten en az olduğu kanat üzerinde bulunmakta  rahatlatıcıdır.

Seyahatten hemen önce veya seyahat esnasında, mideye dokunabilecek,asitli, baharatlı, kokulu ve yağlı yiyeceklerden sakınılmalıdır.

Hekimin  tavsiye ettiği, araç tutması için verilen ilaçlardan yolculuğa başlamadan önce almak şikayetleri  büyük  ölçüde  azaltacaktır.

Ileri durumlarda, kisinin gunluk hayatini etkileyecek kadar sikayeti olanlarda;  mutlaka KBB muayenesi ve detayli ic kulak denge testleri yapilmalidir.


 

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)