ANESTEZİ - NARKOZ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Bu bilgilendirme;

Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği ve Acıbadem hastanelerinde kullanılan dokümanlardan  faydalanılarak hazırlanmıştır.

Hasta ve yakınlarını bilgilendirmek ve sorularına cevap vermek, tedavide uygulanacak olan anestezi konusunda aydınlatmak, anestezi uzmanı ile görüşme öncesinde bazı temel bilgileri vermek amacıyla hazırlanmış olan bu form,  bütün tedavi şekillerini ve risklerini içeren bir belge olarak düşünülmemelidir. Kişisel sağlık durumuna bağlı olarak, anestezi uzmanı, planlanan anestezi yöntemi, riskleri, yan etkileri, amacı ve yararları hakkında daha ayrıntılı bilgi verecektir.

Tanı, tıbbi tedavi ve cerrahi girişimlerin yararlarını ve olası risklerini öğrendikten sonra yapılacak uygulamaları kabul etmek ya da yasal ve tıbbi zorunluluk taşıyan durumlar dışında reddetmek hastaların ve yakınlarının  kararına bağlıdır. 
 

 

 

 

 

 

 

HANGİ ANESTEZİ YÖNTEMLERİ VARDIR VE NASIL UYGULANIR?

SEDASYON / ANALJEZİ;

Sedasyon, diğer adıyla analjezi; Sakinleştirme ve ağrıyı kesme' anlamında olup,  ilaçlarla oluşturulan, hafif bir sarhoşluk ve uyku hali ile başlayan,  işlemin gereğine göre derinleştirilebilen sakinlik ve ağrısızlık halidir. Sedasyon ilacın etkisi sonlanana kadar devam eder. Bu yüzden bu süre boyunca dikkat ve ani refleks gerektiren işler (araba kullanma vb) yapılmamalı, önemli kararlar verilmemelidir.


LOKAL ANESTEZİ;

Sınırlı bir bölgede ağrı hissini ortadan kaldırılması amacıyla uygulanan lokal anestezi özellikle küçük alanlarda yapılan hafif cerrahi girişimlerde tercih edilir. Burada sadece girişim yapılacak bölge uyuşturulur. Hastanın bilinci yerindedir. Lokal anestetik madde bir enjektör yardımı ile cerrahi yapılacak alanın çevresine enjekte edilir ve sadece bu bölgedeki sinir alanları müdahele süresince uyuşturulur.
 

GENEL ANESTEZİ;

Genel anestezi; ameliyat süresince bilinci ve ağrı duyusunu ortadan kaldırma kamacıyla uygulanır. Anestezi uzmanı tarafından kontrollü olarak sağlanan derin uyku  ve ameliyatın bitiminde de uyandırılma durumudur. Anestezi az veya çok; ağır veya hafif olarak değil her zaman hastaya göre ayarlanır.
Ameliyat ve anestezi  öncesi  gerekli testler, hastanın ve ameliyatın durumuna göre operatör doktor veya anestezi uzmanı tarafından yaptırılacaktır.
Ameliyat olacak kişi ameliyattan en az 6 saat öncesinden hiç bir şey yememiş ve içmemiş olmalıdır 5 gün öncesinden sigara içiminin kesilmesi de ameliyat sırası ve sonrasının rahat geçirilmesi için önemlidir.
Genel anestezi verilecek olanlarda,  bayılma  öncesinde ihtiyaca göre büyüklere iğne olarak çocuklara şurup şeklinde rahatlatıcı ilaç verilerek heyecanın azaltılması ve çocukların ameliyathaneyi hatırlamaması sağlanır.
Ameliyathaneye  alınan hastaya anestezi uzmanı tarafından serum içinden ya da maske ile ağız ve burundan gaz olarak ilaçlar verilip kontrollü uyutularak anestezi başlatılır.Ameliyatın tipi ve uzunluğuna göre ağız-buruna yerleştirilen maske ya da soluk borusuna yerleştirilen soluma tüpü ile sürekli olarak oksijen ve birlikte gaz halinde anestezi maddeleri verilerek devam edilir. Anestezi süresince vücudun nabız, tansiyon, solunum, kanın oksijenlenmesi, elektrokardiyografı vb gibi önemli fonksiyonları monitörlerin de yardımıyla anestezi uzmanı tarafından sürekli olarak izlenir. Ameliyat bitiminde anestezi gazlarının ve ilaçların kesilmesiyle birlikte kontrollü olarak anestezi tamamlanır ve hasta uyanır. Uyanırken ağızda birikenlerin yutulması ve derin nefes alınması istenir. Ağrı, bulantı ve kusmalar için gerekli önlemler anestezi uzmanı tarafından alınır.

Ameliyat sonrası bir süre ameliyathanedeki uyanma odasında bir süre takip edildikten sonra  hasta  odasına gönderilir.


Anesteziden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Anesteziden önce başka şekilde önerilmediyse,  ameliyattan en az 6 - 8 saat öncesinden itibaren yememeli,  içmemeli, sigara veya tütün benzeri maddeler kullanılmamalıdır.
  • Devamlı kullanma zorunluluğu olan ilaçlar anestezi uzmanı bilgisinde az miktarda su ile alınabilir. 
  • Takma dişler, gözlük, kontakt lens ve mücevherler ameliyathaneye gelmeden önce çıkartılmalıdır.
  • Makyaj yapılmamalı ve tırnaklara oje sürülmemelidir.

 

Anesteziden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Anesteziden sonra bir süre yorgun ve uykulu olunması normaldir. Bu durum; uygulanan anestezi tipine ve verilmekte olan ilaçlara bağlı olarak daha da uzayabilir, endişeye gerek yoktur.          .
  • Ameliyattan ne kadar süre sonra ve ne tür gıda alınabileceği cerrahi girişime bağlı olarak değişir. Bu konuda hekim bilgi verilecektir.
  • Ameliyat olduğunuz gün eve gidiliyorsa mutlaka bir yakının eşliğinde gidilmeli ve ilk gece yalnız kalınmamadır.
  • Anesteziden sonraki ilk 24 saatte sigara ve alkol kullanılması, aktif olarak trafiğe çıkılması, sanayi makineleri kullanılması uygun değildir.
  • Her gün kullanılan ilaçlar aksi söylenmediği sürece aynı düzende kullanılmaya devam edilmelidir.  

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)