AĞIZ KOKUSU - NEFES KOKUSU

 

Ağız kokusu sosyal yaşantıyı olumsuz etkileyen, karşıdaki kişiye tatsız mesaj veren bir rahatsızlıktır. Kişi çoğunlukla ağız kokusunun kendisi farkına varırken, bazen aile içinde ve çevredeki kişilerin uyarması sonucu hissedilebilir.

Ağız kokusuna yol açan en sık neden kötü ağız hijyeni, dişler üzerindeki gıda birikimleri, diş çürükleri, diş eti iltihapları, ağız içindeki yaralar, sarımsak, soğan gibi gıdalardır. Kötü ağız hijyeninin yol açtığı hastalıklara bağlı olan ağız kokusunda; ağız hijyenine, dişlerin ve diş etlerinin bakımına, daha sık fırçalamaya özen gösterilmelidir.
 

Ağız kokusunun  başka nedenleri

Dil kökünde ve bademciklerin üzerinde kronik iltihaplar sonucu oluşan girinti ve ceplere yerleşen besin artıkları,mantar iltihapları, tükürük bezi hastalıkları, sinüzit, geniz eti iltihapları ve alerjiye bağlı geniz akıntıları yanında, akciğer hastalıkları, mide hastalıkları, reflü, şeker hastalığı, böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi diğer organları etkileyen hastalıklar da ağız kokusuna neden olabilir.
Devam eden ağız kokusunda öncelikle diş fırçalarken temizlenemeyen bölgelerde birikerek çürümeye ve kokuya neden olan durumlar diş hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

Ağız kokusunun sık sebeplerinden biriside kronik bademcik iltihapları, dil kökü bölgesinde ve bademcikler üzerindeki oluşmuş ceplere yerleşen yiyecek artıklarının oluşturduğu kokulardır. Bunlar zaman zaman kirli beyaz oldukça kötü kokan parçacıklar halinde hissedilebilir.

Tükürük ağız içerisindeki artık maddelerin temizlenmesinde ve enfeksiyon oluşumunun önlenmesinde önemli rol oynar. Tükürük bezi hastalıkları, iltihapları ve ağız kuruluğu yapan nedenler de ağız kokusuna yol açabilirler. Bu nedenle yaşlı insanların ağızlarında koku hissedilmesi yaygındır. Uyku sırasında uzun süreli besin alınmaması ve tükürük salgılanmasındaki azalmaya bağlı olarak sabah uyanıldığında kötü bir ağız kokusu hissedilebilir.

Sigara, tütün gibi alışkanlıklar da ağız kokusu oluşumunda etkilidir. Sigara sadece ağız kokusuna değil bir de kıllı dil denilen dil üzerinde koyu sarı renk değişimine ve tüylü bir görüntüye neden olur. Gıda artıkları bu bölgede birikip kötü kokuya yol açabilir.

Burun arkasından geniz ve ağız içine iltihaplı akıntısı olanlarda, burun boşluğu ve genizdeki tümörler ve iltihaplar da ağız kokusuna yol açabilir. Sadece basit bir burun tıkanıklığı bile ağız açık uyumaya ve dolayısıyla ağız kuruluğuna yol açtığından ağız kokusu nedeni olabilir.

Reflü oluşturan mide ülseri ve gastrit gibi sindirim sistemi hastalıkları yanında solunum sırasında verdiğimiz nefes akciğerlerden geldiği için, akciğere bağlı iltihabi hastalıklar, apseler de ağız kokusuna yol açabilir.

Nefes burundan verildiğinde koku azalıyor ya da kayboluyor ise büyük ihtimalle koku ağız içinden kaynaklanmıyordur. Ancak bunun daha objektif değerlendirilebilmesi için bir başkasının bu konuda yorum yapması gerekmektedir. Bu konuda objektif ölçümler yapabilmek için gaz monitörleri de kullanılabilmektedir.
 

Ağız kokusunda ne yapılabilir?

Ağız kokusu yapan diğer hastalıklarda, asıl hastalığın belirlenerek tedavisi ve giderilmesi gerekir.

Bu soruna yol açan ana neden yeterli ve gerektiği gibi ağız sağlığına önem vermemek ya da sigara içilmesi gibi nedenlerse önce bunlar giderilmelidir. Ağız kokusunun nedeni ne olursa olsun en önemli konu ağız hijyeninin iyi olması gerektiğidir. Ağız kokusu olan kişilerin sadece dişlerini değil dillerini de fırçalaması kokuyu giderme konusunda daha etkili olacaktır. Destek olarak gargara ve spreyler kullanılabilir.
Ağız bakımı ve fırçalamanın yeterli olmadığı diş ve diş eti sorunlarında diş hekiminin müdahalesi gerekebilir. Bademciklerin oluşturduğu kokularda ise ilaç tedavisi yetersizdir, oluşan magma çok rahatsız edici hale gelirse radyofrekansla bademciklerin küçültülmesi ya da tüm alınması gerekebilir.

İlerlemiş kronik sinüzit ve burun iltihaplarında ameliyat gerekebilir.

Reflü varlığında basit ilaçlarla geçmiyorsa, PH monitörizasyon ve gastroskopi ile tetkik edeilerek  endoskopik ameliyatlar yapılabilir.

    

Ağız kokusu daha ciddi hastalıklardan oluşabilir mi?
Daha sık olarak erişkin hastalarda gözlemlenen ağız, boğaz ve alt solunum yolları bölgelerinde tümör vb. hastalıklara bağlı bir nefes kokması olabileceği unutulmamalıdır. Tümörün üzerinde oluşan ülserasyon ve krater bölgelerinde oluşan doku yıkımı sonucu koku olabilir. Nefes kokmasıyla birlikte ses kısıklığı, yutma güçlüğü, kulağa vuran ağrı, ağızdan kan gelmesi ve boyunda şişlik şikayetlerindenbiri veya birkaçı varsa tümör ihtimali göz önünde bulundurulmalı ve detaylı endoskopik muayene yapılmalıdır.

Ağız kokusu yapmaları yanında ağız içi kanserlerinin de en büyük nedeni sigara,  aşırı alkol tüketimi ve ağız hijyeninin kötü oluşudur. Bu nedenle ağız sağlığına sadece estetik açıdan değil ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini bilerek önem vermeliyiz.

 

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)