İŞİTME KAYIPLI-CİHAZ KULLANAN KİŞİLERİN YAKINLARINA ÖNERİLER

İşitme problemi olan kişilerle haberleşmeyi önemli ölçüde etkileyebilecek birçok faktör vardır.  İşitme engelinin bazı yönlerini bilmek,  daha verimli  iletişim  fırsatını sağlar.
 

Dudak Okuma

İşitme azlığı olanların bazan"Gözlüklerim olmadan tam duymuyorum. anlamıyorum" şeklinde sözlerine  tanık olunabilir. Bu cümle, o kişinin "dudak okuma" yönteminden faydalandığını ortaya koyar. Yıllar süresince tüm insanlar özellikle işitme kayıplılar, dinlerken sesleri ayırt etme için konuşan kişinin dudak ve yüz hareketlerine dikkat ederek fark etmeden bu yeteneğini geliştirir.

Diğer taraftan birçok kimse, bunun düzenli eğitimini almıştır. Hangisi olursa olsun, kişi, dinlediği insanın yüzüne bakarsa, anlamasına yardımcı olur.

Seslerin çıkarılması sırasında "Dil, diş ve dudak" gibi konuşma organlarında oluşan hareketler, karşıdan görülebilir. Kötü konuşma, sadece görsel bozukluk sağlamaz aynı zamanda kelimelerin anlaşılmasında da zorluk oluşturur.
 

İşitme Kayıplılarla Konuşurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşitme zorluğu olan kişilerin akrabalarından sık sık "Duymak istediği zaman duyar," sözünü işitiriz. Duyma şartları, ortama, zamana ve yere göre değişebilir. Özellikle işitme engelliler bu şartlardan etkilenir ve konuşmaya ilgisiz kaldığı yargısına götürebilir. Gerçek olan, işitme zorluğu olan kişinin önemli noktaları ayırt etmek için çok fazla gayret sarf ettiğidir. Bu kişilerin anlamak için sarf ettiği enerji, konuşmacınınkinden daha fazladır.

İdeal dinleme ortamında, yani, sessiz, kısa konuşma mesafesinde ve net konuşan bir insanla olduğu zaman işitme azlığı olan kişi, belirgin bir zorluk çekmeden duyabilir ve anlayabilir. Gürültülü ortam, bir odadan diğerine konuşmak veya kötü konuşan bir kimse ile konuşmayı anlamaya çalışmak genellikle başarısızlıkla sonuçlanır. İşitme zorluğu olan kişinin, dikkatle gazete okuduğu veya televizyon seyrettiği zaman diğer sesleri anlamada zorluğu artar.

Ses Ayarlaması:

İşitme cihazı olana yardımcı olmak, konuşanın bağırması değildir. Kişi bilmelidir ki, işitme cihazı sesi artırmaktadır, bunun üzerine bir de bağırılarak konuşulursa, cihazı kullanan, fiziksel boyuta ulaşacak kadar rahatsızlık duyabilir. Şayet bir kişi duyuyor fakat anlamıyor izlenimi veriyorsa, bağırmak anlamasına yardımcı olmayacaktır. Bağırmak için zorlandığımızda, seslerin kalitesi daha bozulur. İşitme engellinin sesleri ayırt etme probleminin yanında, bağırmanın etkisi ile konuşma, anlamsız sözlerden oluşan bir gürültü hâline gelebilir. Bir diğer önemli nokta da, cümlenin sonuna doğru, sesin şiddetinin azaltılmamasıdır.

Telaffuz:

Kişi, her ne kadar iyi bir işitme cihazı almış ve bunu uygun bir şekilde ayarlamış olsa da, telaffuzu bozuk bir konuşma, anlaşılmayı engeller, çünkü bu cihaz telaffuzu değiştirmemekte, sadece gelen sesi yükselterek kulağa iletmektedir. Kişi, dikkatli konuşmalı, aynı zamanda kelimeleri abartmamalıdır. Kişinin telaffuzunu abartması, konuşmasının bozulmasına yol açar. Hatırlanmalıdır ki, bütün sesler doğru telaffuz edilse bile, işitme zorluğu yaşayan kişi, hepsini algılayamayacaktır. Yanlış telaffuz ise bunu daha da kötüleştirir. Şimdi yazılacak olan cümleyi anlamanın zor olduğunu, bir de bunun anlaşılan kısımlarının yanlış telaffuz edildiğini düşünürseniz onlara daha fazla hak verirsiniz:"Xötü telaxxuxla konuxma xıkxıkxa anlaxılmamaxx yxl axax."

Hız:

Bazı şöhretler, özellikle haber sunucuları hızlı konuşmaları ile ün yapmışlardır. Fakat ne var ki işitme zorluğu olanlar için hızlı konuşmayı anlamak çok zordur. Kelimeler arka arkaya gelir ve birbirine karışır. Aynen şimdi sizin şu cümleyi anlamanızdaki zorluk gibidir: "Arkaarkayagelenkelimelerianlamakzordur."

Konuşurken kelimeler bir saniyeden daha kısa sürer. Beyin, bu sürede sesleri algılayıp bir anlam vermeye çalışır. Konuşma süreklidir, dinleyicinin her kelimeyi anlaması için kısa bir zamanı vardır. Bu süre, kelimeleri okuyan kişinin süresinden çok daha kısadır. Şayet bu seslerden bir veya birkaçı, hızlı konuşma sırasında bozulur, yutulur ise, dinleyenin anlaması etkilenir. Bu nedenle işitme zorluğu olanların, sorulara yanlış cevap vermelerinin, cevabı bilmemelerinden değil, soruyu yanlış anlamalarından kaynaklanabilir.

Konuşma Çeşidi:

Karışık ses (kelime) gruplarının ayırt edilmesi, işitme zorluğu olanlar için en önemli husustur. İşitme zorluğu yaşayanların, sesleri tam anlaması ve yanlış yorumlamaması için, konuşan kişinin bahsettiği konu hakkında doğru kelimeleri seçmesi önemlidir. Bir konuyu anlatırken, işitme zorluğu olan kişi ile konuşurken konu ile ilgili kelimelerin doğru seçilmesine özen gösterilmelidir. Örneğin "Gazeteyi görmek ister misin?" yerine, " gazeteyi okumak ister misin?" demek, daha iyi anlaşılmayı sağlayacaktır.


Özet Olarak


İşitme bozukluğu karmaşık bir durumdur. Bir zorluğa uyum sağlamak zahmetli ve ürkütücüdür. Bu nedenle işitme azlığı olanlarla konuşurken, bu zor iş, bazı püf noktalarını hatırlayarak ve uygulayarak hafifletilmelidir. Dikkati çekmek, yeteri kadar sesli ve iyi bir telaffuzla konuşmak, bağırmamak, normal hızda ve iyi telaffuzla konuşmak ve en önemlisi sabırlı olmak gerekir.

 

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)