İŞİTME CİHAZI VE KULLANIMI HAKKINDA BİLGİLER

İşitme Cihazı Nasıl çalışır?

İşitme cihazı temel olarak dış ortamdaki sesleri yükselterek hastanın duymasını sağlayan bir cihazdır. İşitme kaybının azalmasına veya artmasına neden olmaz. Cihazın mikrofonu akustik enerji olan ses dalgalarını toplayarak elektrik sinyaline çevirir. Mikrofondan alınan bu elektrik sinyalleri amplifikatörde yükseltilerek hoparlöre iletilir. Hoparlör kendisine ulaşan elektrik sinyallerini, tekrar ses dalgalarına çevirir. Güçlendirilerek tekrar akustik enerjiye çevrilen sinyaller hastanın kulağına iletilir. Böylece hastanın daha iyi duyması sağlanır.

İşitme Cihazının Temel Parçaları

 • Mikrofon: Sesi elektrik enerjisine çeviren kısım
 • Amplifikatör: Sesi yükselten kısım
 • Hoparlör: Sesi kulağa gönderen kısım
 • Pil: Enerji kaynağı

 

İşitme Cihazı Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşitme cihazını firmadan teslim almadan önce kullanım kılavuzu kontrol edilmeli ve Cihaz kullanmadan önce kullanım kılavuzu mutlaka okunmalıdır.

Her ne kadar çok değişik yapıda ve özellikte işitme cihazları olsa da hepsi bir takım ortak özelliklere sahiptir. İşitme cihazlarının kalitesi ve fiyatları kullandığı teknolojiye bağlı olarak çeşitlenir. Kalite denince temel olarak cihazın oluşturduğu ses kalitesi düşünülmelidir Cihaz kullanmaya başlayacak olan hastaya işitme cihazının özellikleri, açılıp kapanması, pili, özel durumlarda kullanımı, telefonda kullanımı, cihaza alışma dönemi, kulak kalıpları ve cihaz bakımı hakkında detaylı bilgi verilir.

Ülkemizdeki kurallar gereği tamir, bakım veya garanti gerektiren diğer durumlarda yetki, sorumluluk, fiyatlar ve uygulanan hizmet kalitesi tamamen ithalatçı firmaya aittir. Yine yasalara göre İşitme cihazları 2 yıl süreyle fabrikasyon arızalara karşı garantili olup, aynı zamanda ithalatçı firmanın 10yıl süreyle tamir, bakım ve yedek parça bulundurma zorunluluğu vardır.

Merkezimizde önerilen işitme cihazı firmaları kalite ve güvenirliği dikkate alınarak dünya çapında saygınlığı olan markalar arasından özenle seçilmiştir.
 

Cihaza Alışma Sürecinde Öneriler

İşitme cihazına alışma yaşa, işitme kaybının derecesine, süresine ve işitme cihazını kabullenme isteğine bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Cihaz sadece konuşmayı değil, çevredeki tüm sesleri hastaya duyurabileceğinden zaman içinde unutulmuş olan bu sesler ilk günlerde hastayı rahatsız edebilir. Cihaza alışma hemen olmaz, sabır ve kararlılık ister. Bu alışma süresinde rahatsız olunca ara verecek şekilde her gün bir gün evvelden biraz daha fazla süreyle cihaz kullanılması önerilir. İşitme cihazına tam olarak alışmak için 1–3 ay gerekebilir.

Alışma süreci
1. ve 3. günler;
'İşitme cihazı ilk günlerde sadece evde kullanılmalı,
'Evde dolaşıp, değişik sesler dinlenmeli (Gazete hışırtısı, hapşırma, öksürme saat, telefon zili gibi),
'Kişi kendini sinirli veya yorgun hissederse bir süre cihazı kapatıp ara vermeli,
'Kişi yüksek sesle gazete veya kitap okuyup kendi sesini kontrol etmeli,
'Başlangıçta konuşanın yüzüne de bakarak konuşulanı anlamaya çalışmalı ,

4. ve 7. günler;
'Evde günlük işler yaparken cihaz takılıp, değişik sesler dinlenmeli, kapı çarpması, su kaynaması, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge gibi seslere alışılmaya çalışılmalı
'Hasta duyduğu sesi tanımaya ve kaynağını bulmaya çalışmalı
'TV’ de konuşma programlarını ve haberleri izlemeli

1–2. hafta;
'İşitme cihazını daha devamlı kullanmalı, özellikle 3-4 kişilik konuşma gruplarında bulunmaya çalışmalı
'Konuşmalar sırasında anlaşılmayan bir şey olursa, tekrarlatılmalı

2. haftadan sonra artık cihazı tiyatro, sinema, bale gibi kalabalık ortamlarda kullanmalı. Bu tür kalabalık ortamlarda aynı zamanda mümkün olduğunca bir kişiyle konuşmaya çalışmalı 3. haftadan sonra artık hasta cihazını daimi takabilir
 

Cihazın Pil Kullanımı İle İlgili Bilgiler

 • Cihazınızın çalışması pilin (+) ve (-) kutuplarının doğru olarak yerleştirilmesine bağlıdır. Pil yerleşimi için kullanım kılavuzuna bakabilir ve/ veya uzmanınızdan, işitme cihazı satıcısından destek alabilirsiniz.

 • Yeni işitme cihazı pilinin üstünde yapışkan koruyucu bir bant bulunur. Sadece kullanacağınız zaman pilin üstündeki koruyucu bandı çıkarın.

 • Bazı cihazlar pilinizin bitmek üzere olduğunu size bildirebilir. Bunun dışında hasta yakınları dinleme kulaklığı gibi yardımcı alet kullanarak cihazı dinleyebilir, cihazın çalışıp çalışmadığını öğrenebilir. Bir diğer yöntem de cihazı iki elinizin arasına alıp ötme (feedback/ geri besleme) olup olmadığını kontrol etmektir. Ötme sesi duyulmuyorsa cihazın pilleri bitmiş ve/ veya cihaz çalışmıyor demektir.

 • Pilleri çocukların ulaşamayacağı yerde saklayın.

 • Bitmiş pilleri atmayın, biriktirin. Biriktirdiğiniz pilleri geri dönüşüm için işitme cihazı satıcısına teslim edin.
   

İşitme Cihazının Genel Kullanım Özellikleri

 • Cihazınızın kullanımı satın aldığınız cihazın marka ve modeline göre değişir. Kullanım kılavuzunu okumak, uzmanınızın ve cihaz satıcısının tavsiyelerine uymak çok önemlidir.

 • Bazı cihazlarda herhangi bir kontrol düğmesi bulunmaz. Ayarlar cihaz tarafından yapılır.

 • Bazı cihazlarda ise cihazın üzerinde sesini açıp kısabildiğiniz, programını değiştirebildiğiniz bir düğme/ buton olur. Kullanım bilgileri için kullanım kılavuzuna başvurun ya da uzmanınıza danışın.

 • Cihazınızı kullanmayacağınız zaman cihazınızın kapalı olduğundan emin olun. Cihazı açık bırakmak pil ömrünü kısaltır. Cihazı kapatmak için cihazı kapalı konumuna getirmeniz veya cihazın pil kapağını açık bırakmanız gerekir.

 • Cihaz yatarken kullanılmamalıdır.

 • Cihazınızı yüksek ısıdan koruyun.

 • Cihazınızı sudan uzak tutun. Suyun içine düşmesi halinde cihazınızın pillerini hemen çıkarın. Temiz bir bezle silin. Pil kapağı açık olarak kendi kendine kurumaya bırakın. Daha sonra teknik servise götürün. İçini açmayın. Kurutmaya çalışmayın.

 • Cihazınızı nemden korumak için nem önleyici tabletler kullanılabilir. Cihazınızı kullanmadığınız zaman nem önleyici tabletlerle birlikte saklayabilirsiniz. Nem önleyici tabletler için işitme cihazı satıcınıza başvurun.

 • Kulakta bir yara bulunması, kulağın akması durumunda cihaz kesinlikle kullanılmamalıdır. KBB hekimine başvurun.
  İşitme Cihazını Telefon İle Kullanmak

 • Bazı dijital işitme cihazları işitme cihazı uyumlu sabit telefonlara otomatik olarak bağlanabilir. Telefon ahizesi işitme cihazına yaklaştırıldığında telefon modu otomatik olarak devreye girer. Kulaktan uzaklaştırıldığında ise normal dinleme moduna geri döner.

 • Kulak arkası cihazlarda telefonla daha iyi duymak için telefon ahizesini kulak kanalına tutmak yerine biraz daha yukarıya kulak kepçesindeki işitme cihazının mikrofonuna yaklaştırın.

 • Bazı cep telefonlarını kullanırken vızıldama, bipleme gibi bazı rahatsız edici sesler duyulabilir. Böyle bir durumda işitme cihazınız ile cep telefonunuz arasındaki mesafeyi artırın.
  Ötme/ Geri Besleme (Feedback) Problemleri

 • Cihazınız çalışır halde ve kulağınızda değilken ötme sesi duymak normaldir. Ses yükselticisinden çıkan yüksek ses cihazın mikrofonu tarafından algılanmakta ve ötme sesi yaratmaktadır.

 • Cihazınızı kulağınıza yerleştirdiğiniz halde hala ötme yapıyorsa bunun bazı sebepleri olabilir.

  o Cihaz kulak kanalına yerleştirilememiş olabilir.
  o Kulak kalıbı kulak kanalına oturmuyor olabilir.
  o Tüp yırtılmış veya kalıp küçük geliyor olabilir.
  o Kulak kiri sebep olabilir.
  o Cihazın sesi çok açılmış olabilir.

 • Açık uygulama(open fit) işitme cihazlarında kulak kalıbı yerine kubbe (dome) kullanılır. Kubbenin kulak kanalına iyice yerleştirilmesi gerekir. Kubbe kulak kanalına yerleştirilemezse hasta yeterli seviyede sesleri duyamaz, ayrıca ötme sesi de yapabilir ve ses hasta yakınları tarafından da duyulabilir.

 • Kontrollere rağmen hala ötme sesi duyuluyorsa işitme cihazı ayarını yapan uzmanınıza başvurmanız gerekmektedir.
   

İşitme Cihazının Bakımı

 • Kulak kalıplarınızı her gün temiz ve kuru bir bezle silin.

 • Kulak kiri kulak kalıbının hortumunu tıkayabilir. Tıkandıysa işitme cihazı firmasının verdiği yardımcı aleti kullanarak kalıbın kanala açılan deliğini temizleyin. Kulak kalıbının daha fazla temizlenmesi gerekiyorsa plastik tüpünü işitme cihazı kancasından ayırın. Yalnızca kulak kalıplarını yumuşak bir sabunla ılık suda yıkayın. Gece boyunca kurumaya bırakın. Kulak kalıbını cihaza takmadan önce tamamen kuru olduklarından emin olun.

 • Bazı işitme cihazlarında değiştirilebilen mikrofonları koruyan filtreler bulunur. Bu filtrelerin belirli aralıklarla değişmesi gerekir. Filtrenin hangi aralıklarla ve nasıl değişeceği cihaz markası ve modeline bağlıdır. İşitme cihazınızın ayarını yapan uzmanınıza danışın.

 • Cihazınızı kullanmadığınız zamanlarda kuru, sıcak olmayan bir odada pil kapağı açık olarak muhafaza edin. Ayrıca muhafaza ettiğiniz kutu/ rafta cihazınızın yanına nem koruyucu tablet koyabilirsiniz. Nem koruyucu tablet için işitme cihazınızı satın aldığınız firmaya başvurun.

 • Açık uygulama (open fit) işitme cihazlarında kubbe ve tüp en geç 3- 4 ayda bir değiştirilmelidir. Kubbe ve tüp değiştirme aralıkları ve temini cihaz markasına göre değişebilir. İşitme cihazınızı satın aldığınız firmaya başvurun.
   

İşitme Cihazındaki Bazı Sorunlarda Öneriler
Hiç Ses Gelmiyor ise;
Pil bitmiştir. Pili değiştirin. Pil ters takılmış olabilir.
Cihaz kapalıdır veya anahtar ‘T’ durumundadır. ‘M’ konumuna getirin. Kablo kopmuştur. Kabloyu değiştirin.
Kulağa giren hortumun içi buharlaşma yapıp, küçük bir damla hortumu tıkamıştır. Kalıbın uç kısmı kulak kirinden tıkanmış olabilir.
Ses Kesik Kesik Geliyor ise;
Pil zayıflamıştır. Taze pil takın. Kablo kopmuştur. Değiştirin.
Islık Sesi Geliyor ise;
Kalıp tam olarak oturmamıştır. Kalıbı iyice oturtun. Kablo kopmuştur. Değiştirin.

 

 

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)