İŞİTME CİHAZI TİPLERİ - DİJİTAL CİHAZLAR - TİNNİTUS MASKER

Temel Olarak Dört Tip İşitme Cihazı Vardır
 

Kulak Arkası Cihazlar
Dış kulak kanalına yerleştirilen plastik bir kulak kalıbına ince bir tüple bağlanan kulağın arkasına yerleştirilen cihaz türüdür. İşitmeyi sağlayan parçalar kulağın arkasındaki kutucukta yer almaktadır. Ses kulak kalıbından geçerek kulağa ulaşır. Büyüklükleri, şekilleri, renkleri ve özellikleri üretici firmalara göre değişir. Çok hafif işitme kayıplarından çok ileri işitme kayıplarına kadar tüm hastalarda ve her yaş grubunda kullanılabilmektedir.
 

Kulak İçi Cihazlar
İşitme cihazı kulak kanalı içine konur. Hafif işitme kayıplarından, orta derecede işitme kayıplarına kadar kullanılabilmektedir. Cihazın iç aksamını kaplayan dış koruma sert plastikten yapılmaktadır. ITE cihazlarda, telecoil kullanılarak telefon konuşmaları sırasında ses iletimini arttırılması sağlanır. Bu tip cihazlarda cihazın kendisi kulak kanalı içinde olduğundan kulak kiri ve kulak akıntısından etkilenebilir. Yine bu tip cihazlar, başlangıçta kulak kanalı dar olduğu için sonrada sürekli büyüdüğü ve kalıp değiştirilmesi gerektiği için çocukluk döneminde önerilmez.

Kulak içi cihazların iki çeşidi vardır:
Kanal İçi Cihazlar (In The Canal: ITC): İşitme cihazları kulak kanalının büyüklük ve şekline uyacak şekilde kulak kanalının giriş kısmına yerleştirilir.
Tam Kanal İçi Cihazlar (Completely In the Canal;CIC): işitme cihazları kulak kanalının derinine yerleştirilir ve dışarıdan görülmez.


Cep Tipi Cihazlar

Daha büyük hoparlörlü olmaları nedeniyle daha güçlüdür. Çok ileri derecede işitme kaybı olan kişilerde diğer işitme cihazı tiplerinin kullanılamadığı durumlarda kullanılmaktadır. Cebe konulan veya kemere takılan bu cihazlar, kulağa bir kablo yardımıyla bağlanır. Boyutlarının büyük olması dolayısıyla birçok sinyal işleme opsiyonunu içerir. Bu nedenle bir işitme cihazının sunabileceği maksimum güce ihtiyaç duyanlara önerilmektedir. Büyük yapılı olmaları, çocuk ve yaşlı hastaların ayar yapma veya pil değiştirme gibi işlemleri yapmalarını kolaylaştırır. Diğer cihazlara oranla daha sağlam olmaları ve düşürüp kaybetme riskinin az olması avantajdır. Özellikle çocuklarda tercih edilebilir. 1970’li yıllara kadar kullanılan cihazların çoğu cep tipi cihazlardı. Ancak diğer cihazlardaki gelişim nedeniyle giderek kullanımı çok azalmıştır.


Gözlük Tipi Cihazlar

Hoparlör ve mikrofon arasının daha uzak olması özellikle yüksek kazancın veya ventilasyonun gerektiği durumlara avantajdır. İletim ve mikst tip kayıplarda kulak enfeksiyonunun devam ettiği durumlarda tercih edilir. CROS ve BICROS cihazlarda kabloların gözlüğün ön kısmının içindeki kanallardan geçirilerek götürülebilmesi hem güvenli hem de kozmetik olarak avantajlıdır.
Diğer tip işitme cihazlarının akustik, kozmetik ve ventilasyon özelliklerinin artması nedeniyle popülaritesini kaybetmiştir. En büyük dezavantajı hastanın görme bozukluğu olmasa da sürekli gözlük takmak zorunda kalmasıdır.ÖZEL CİHAZLAR

 • CROS (Contralateral Routing Of Signals)
  Bir kulağında işitme cihazıyla da düzeltilemeyen kayıplarda o taraftan gelen sesin duyan tarafa nakledilmesini sağlayan cihazlardır. Cihaz iyi kulağa takılır, mikrofon ise duymayan taraftadır. Bir kabloyla cihaza bağlanır. Bu şekilde kötü kulak tarafından gelen seslerde iyi taraftan duyulur. Dış kulak yolunu tıkamayan kalıplar kullanılır. İşitme stereo değildir. Kötü kulak tarafından gelen sesleri de duymak amaçlanır. Kulak kalıbı kullanamayan hastalarda kemik iletimli CROS cihazlar tercih edilebilir. Bu cihazlarda akustik feedback çok az görülür ancak düşük frekanslarda kazanç azalır.
 • BICROS cihazlar
  CROS’tan farklı olarak iki tarafta da mikrofon vardır. Bir kulağı hiç işitmeyen diğer kulağında ise cihaz gerekecek ölçüde kaybı olanlarda kullanılır.
 • MULTICROS cihazlar
  Sistem BİCROS gibidir. Ek olarak mikrofonlardan hangisi istenirse onu açmaya yarayan bir düğme vardır. En büyük avantajı rahatsız edici ses gelen yöndeki mikrofonu kapatabilme olanağının olmasıdır.


  DİJİTAL PROGRAMLANABİLİR CİHAZLAR

  2000 li yıllardan buyana giderek analog devreli cihazlar yerine dijital olanlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknoloji sayesinde, ses sinyallerini elektrik sinyaline çevirip, dijital işlemcide işleyerek doğala en yakın sesin oluşturulması ve daha rahat işitilmesi sağlamaktadır. Yine dijital ve programlanabilir cihazlar bilgisayar bağlantısıyla işitme kaybına, hastanın konumuna ve isteklerine uyacak biçimde kolayca ayarlanabilmektedir.

  Yeni işitme cihazlarında bir diğer önemli gelişme kulak çınlamasını azaltan hatta tümüyle ortadan kaldıran “tinnitus masker” özelliği de ilave edilebilir olmasıdır. Tinnitus denilen kuaklarda çınlama uğultu ve seslerin ilaçlarla, laserle ve diğer terapi yöntemleriyle tedavi edilemediğidurumlarda kullanılmaktadır.

 

 

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)