İŞİTME CİHAZI NEDİR İŞİTME CİHAZI TARİHÇESİ

İşitme Cihazı Nedir?
Duyarak ve konuşarak iletişim sosyal yaşamın en önemli unsurlarındandır. İşitememek yaşam kalitesini çok bozar, toplumdan uzaklaşmaya, içine kapanmaya, hatta daha ciddi psikolojik bozukluklara sebep olabilir. İşitme azlığı, ilaç tedavisi veya ameliyatla düzeltilemediğinde işitme kazancı sağlamak amacıyla işitme cihazı kullanılması gerekir. İşitme cihazı ile konuşmaların daha anlaşılır hale getirilmesi, tüm işitsel sinyallerin, gürültü ve müzik gibi çevresel seslerin daha rahat duyulması amaçlanır.

İşitme cihazları işitmeyi normale döndürmez ancak sesleri kulağa güçlü bir şekilde göndererek hastanın sesi fark etmesine, işitme ve anlama yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olur. Günümüzde işitme cihazları seslerin sadece duyulması değil aynı zamanda en iyi şekilde anlaşılmasını sağlamaya yönelik olarak geliştirilmektedir.

Doğuştan ya da konuşmanın öğrenilmesinden önceki dönemde işitme kaybı olan çocukların erken yaştan itibaren cihaz kullanması; eğitim, konuşma, dil ve zihinsel gelişimleri açısından çok önemlidir. Aksi takdirde işitemeyen ve konuşamayan birey haline gelebilirler.

İşitme cihazına uyum sağlamak zaman alan bir süreçtir. Bu süreç çevredeki sesleri duyarak öğrenme ve değişik seslere alışma aşamalarını içerir. Özellikle çocuklarda cihaz ile birlikte yeni duyma teknikleri edinilmesi ve işitme kaybının kontrol altına alınabilmesini sağlayacak yetenekleri geliştiren bazı eğitim programları gerekebilir.

Kulak Burun Boğaz hekimi muayenesi ve işitme uzmanı tarafından yapılan odyometrik testler neticesinde, işitme sorunu tespit edilen, bu problemin tıbbi veya medikal tedavisi olmadığı saptanan kişilere işitme cihazı önerilmektedir.


İşitme Cihazının Tarihçesi

İşitmeyi iyileştirmek amacıyla bilinen en eski ve halen kullanılan yöntem kulak arkasına el tutmaktır. Yaklaşık 8–10 dB’lik bir kazanç elde edilebilir. İlk işitme cihazları 17. yy’dan 19. yy’ a kadar kullanılan konuşma tüpleri, boynuz ve huni gibi akustik amplifikatörlerdir, 20. yy başlarında telefon teknolojisi ile “vakum-tüp” işitme cihazları geliştirilmiştir. 1950’de “Bell Telephone Laboratories tarafından bugünkü işitme cihazlarının temelini oluşturan transistör kullanılarak işitme cihazları daha küçük ve verimli hale getirilmiştir. Son yıllarda elektronik ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler nedeniyle işitme cihazlarında inanılmaz değişimler olmuştur. Çok daha küçük boyutlarda ancak ses kalitesi ve gücü artmış yeni cihazlar sayesinde her geçen yıl daha fazla kişi işitme cihazı kullanmaya başlamakta, yeniden duyarak, normal yaşama katılmaktadır.


 

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)